Jdi na obsah Jdi na menu

Aerodrome Festival aneb Systém na pokraji kolapsu

18. 8. 2013

Aerodrome Festival
Live: System Of A Down,
NOFX, Flogging Molly, Killswitch Engage
Výstaviště - Incheba Open Air, Praha, 14. srpna 2013

Zdroj: muzikus.cz

Text:  Dan Sywala

Foto:  Angelika Špicarová

036---system-of-a-down.jpg System Of A Down

Dlouhých patnáct let si museli domácí rockoví fandové počkat, aby američtí System Of A Down opět dorazili do Čech. I přes organizační problémy to byl však pro všechny přítomné nezapomenutelný den. O důstojný doprovod se postarali Killswitch Engage, Flogging Molly a NOFX.

„Systemy“ si udržují v Česku již slušnou řádku let statut kultu a mnoha mladším fanouškům napomohli objevit celoživotní závislost k metalové hudbě. Tento kult roky přiživovala poměrně častá sólová vystoupení frontmana Serje Tankiana i množství domácích SOAD revivalů. Není se tedy čemu divit, že se do Prahy fanoušci vydali ze všech krajů naší domoviny. A bylo to poznat. Narvané vlaky, přesycené Holešovice a nekončící řady u vstupu měly za následek posunutí programu o půl hodiny a první rozhořčení diváků.

Jako první vystoupili lektoři amerického metal-coru Killswitch Engage. Formace, určující směřování tohoto žánru po více jak dekádu, je instrumentálně sehraná jako hodinky, ale s vokálem je to kapánek horší. Jesse Leach je zpátky za mikrofonem po více jak deseti letech a je to znát – přestože byl aktivní i v mezidobí, na tak náročný koncertní režim ještě není stavěný. Ječák pracuje, do melodických pasáží dává všechno, ale pořád to nezní tak přirozeně, jak by mělo.

002---killswitch-engage.jpg

004---killswitch-engage.jpgKillswitch Engage

Přirozeně se chtěli cítit i diváci, kteří si zakoupili lístky do zlaté sekce. Lístek jim byl, oproti běžným návštěvníkům, nemilosrdně odebrán a tudíž byli zbaveni možnosti si lístek ponechat do sbírky. Alespoň tedy měli možnost areál kdykoliv opustit a vrátit se - normální lístkaři bez jakéhokoliv pásku nikoliv. Přesto, při takové návštěvnosti nebyl na jakékoliv přesuny prostor. Nejrůznější ploty a obcházení znechutilo mnoho diváků k pohybu. A co se nepovedlo plotům, to dorazila hodinová řada na pivo a občerstvení.

015---flogging-molly.jpg

013---flogging-molly.jpgFlogging Molly

Následná losangeleská sebranka Flogging Molly jen potvrdila dlouhodobou otevřenost domácích posluchačů vůči svižné keltské hudbě. Příjemně publikum naladili a roztančili na úroveň, kterou potřebovali na punkovou sebranku NOFX, rovněž z L.A. Žádná neznámá pro velké množství místních, ale skákavé nadšení po chvíli opadlo. Poměrně monotónní přednes a téměř agresivní vystupování vůči všem kolem natěšilo dav na hlavní hvězdu dne o to víc.

025---nofx.jpgNOFX

Kvůli skluzu v programu se System Of A Down nezdržovali žádnými zbytečnými komentáři a pálili do nadšeného davu jednu hitovku za druhou. Za stejně zbytečné jistě považovali i nějaké velkolepé kostýmy a efekty. Výborný zvuk, sborově doplňující dav, co víc si taky mohli přát. Přestože set trval něco málo přes hodinu, dostalo se vedle oblíbených hitů jako Toxicity nebo Chop Suey! na řadu i starších skladeb.

035---system-of-a-down.jpg

037---system-of-a-down.jpgSystem Of A Down

Celý fotoreport z Aerodrome Festivalu 2013 v Praze k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie

Mnoha divákům rvalo srdce, že kvůli programovému skluzu museli areál opustit dříve a chytnout zpáteční spoje domů. Na druhou stranu se tak vyhnuli tradičním tlačenicím o tramvaje. Přesto by se všichni, kdo ve středu 14. srpna zavítali do Holešovic, určitě shodli, že to za všechny ty nepříjemnosti stálo.