Jdi na obsah Jdi na menu

Depeche Mode snad ani neumí zklamat. Prahu zase naprosto dostali

13. 2. 2014

Depeche Mode
Support: The Soft Moon
O2 Arena, Praha, 10. února 2014

Zdroj: denik.cz

Text:  Ondřej Leinert

Foto:  Angelika Špicarová

022---depeche-mode.jpg

Nechodím na koncerty, od nichž nečekám žádné překvapení. Nemám rád jistoty. Chci vidět kapely, jaké svět neviděl. Fajn. Takže v pondělí: Depeche Mode! Nejúspěšnější elektronická kapela všech dob fungující od roku 1980. Půl roku od vyprodaného koncertu na fotbalové Slavii jsou zase v Praze a zase mají plno – tentokrát v O2 Areně.

A docela klidně bych se vsadil, že minimálně polovina těch, co v pondělí přišli, byli i loni v červenci. A docela klidně bych se vsadil, že kdyby Depeche Mode ohlásili za půl roku u nás další koncert, přišli by zas. I když někteří z nich stejně jako já nemají rádi hudební jistoty. Ale „depešáci" jednoduše představují výjimku potvrzující pravidlo.

004---depeche-mode.jpgAndy Fletcher

Podobně jako v létě si přivezli i zajímavou předkapelu. Zatímco loni s technickými problémy bojující CHVRCHES ale ještě úplně nepředvedli, co v nich je (měsíc po pražském koncertu totiž tahle synthpopová trojice s křehkým dívčím hlasem a melodiemi, co jen těžko dostanete z hlavy, vydala debutovou desku, která se hned zařadila mezi nejlepší nahrávky roku), letos američtí The Soft Moon kombinující post-punk s výraznou vizuální stránkou a temnou, až gotickou stylizací, odehráli náladotvorné, pozoruhodné představení, ve kterém nejednou zazněl odkaz na hlavní hvězdy večera z dob desek Black Celebration a Music for the Masses.

Ale, jak poznamenal jeden návštěvník: „Tohle je nevděčná úloha. Kapela může dělat, co chce, a stejnak si skoro všichni přejí, aby už zmizela." Depeche Mode po svých předskokanech nechali publikum ještě tři čtvrtě hodiny počkat. Ovšem pak spustili show, která byla ještě o level výš než ta už tak vydařená z loňského léta.

006---depeche-mode.jpgDave Gahan

Ne snad, že by kapela hrála výrazně jinak, jenom měla příhodnější podmínky než na otevřeném stadionu: lepší zvuk v sevřené aréně a hlavně… tmu, která od úvodního Intra a skladby Welcome to My World dala vyniknout precizním projekcím. Ty si zaslouží zvláštní zmínku, protože Depeche Mode je dovedli takřka k dokonalosti, každá skladba rozvíjí vlastní téma, pracuje se s černobílým i barevným filmem, pečlivě komponovanými dlouhými záběry i rychle nastříhanými záběry dění z pódia… A přesto to dohromady funguje. Kapela si klidně dovolí třeba celou skladbu promítat na trojici obřích stěn psy – a píseň (Precious) to ještě pozvedne.

Těšíte se tak nejen na každou další píseň, ale i na to, co se objeví na stěně. To je jedna z těch příjemných nejistot a překvapení ve večeru, v němž jdete na jistotu. Dalším – pokud nestudujete koncertní setlisty předem – bývají akustická čísla kytaristy Martina Gorea. Loni, 23. července, to v Praze nemohlo vyjít lépe: Gore totiž slavil narozeniny. Ale i letos, v „obyčejný" den, s ním davy zpívaly – tradičně skladby, které se tolik na koncertech nehrají: balada Blue Dress z Violatoru i pomalejší klavírní verze písně But Not Tonight byly povedenou volbou.

003---depeche-mode.jpgMartin Gore

Ačkoli… v případě Depeche Mode a jejich výjimečné pozice u českého publika, pro které prvně hráli ještě za minulého režimu, v roce 1988, funguje skoro všechno. Nejen skladby z komerčně nejúspěšnějších desek z druhé poloviny 80. a první poloviny 90. let, ale i třeba novinky z loňského alba Delta Machine, jako jsou Angel, Slow a hlavně Heaven.

Publikum – mimochodem, což se v O2 Areně nestává zas tak často, od první písně skoro na všech místech k sezení užívající si vestoje – s kapelou ještě několikrát dlouho po doznění posledního tónu skladby zpívalo, Gahan na pódiu dirigoval 17tisícový dav. Potetovaný, zmalovaný, v propoceném lesklém outfitu, pohyby připomínaje tanečníka ve veřejném domu – prostě žádný lumen – přesto člověk, kterému věříte každé slovo a pohyb, hudební kazatel, který vám možná už neřekne nic nového, ale stejnak byste na něho klidně zítra šli zas. Kolik kapel tohle dokáže?

005---depeche-mode.jpg

Celý fotoreport z koncertu Depeche Mode v Praze k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie 

Setlist: jaké písně Depeche Mode v Praze zahráli

01. Intro + Welcome to My World
02. Angel
03. Walking in My Shoes
04. Precious
05. Black Celebration
06. Should Be Higher
07. Policy of Truth
08. Slow (akusticky)
09. Blue Dress (akusticky)
10. Heaven
11. Behind the Wheel
12. A Pain That I'm Used To
13. A Question of Time
14. Enjoy the Silence
15. Personal Jesus

Přídavky:

16. But Not Tonight (akusticky)
17. Halo
18. Just Can't Get Enough
19. I Feel You
20. Never Let Me Down Again