Jdi na obsah Jdi na menu

Bluesová legenda Buddy Guy vystoupí poprvé v České republice!

17. 6. 2018

Live: Buddy Guy              

Datum: 08.11.2018                                               Místo: Lucerna-Velký sál, Praha

buddy-guy_2018.jpgBuddy Guy (foto - zdroj: archiv umělce)

Buddy Guy, největší žijící bluesová hvězda a zásadní vzor slavných kytaristů počínaje Jimim Hendrixem přes Keithe Richardse, Erika Claptona, Jimmyho Page, Jeffa Becka až po Jacka Whitea, se v listopadu chystá po letech do Evropy.

Jednou z mála zastávek krátkého turné bude Velký sál pražské Lucerny, kde Buddy Guy zahraje se svou kapelou 8. listopadu v rámci čtvrtého ročníku Bluefestu. Koncert pořádá pražská agentura Liver Music ve spolupráci s mezinárodním hudebním festivalem Blues Alive Šumperk.

„Buddyho Guye jsme chtěli do České republiky v rámci našich koncertních cyklů a festivalů dostat dlouhá léta, stále se to však nedařilo. Jednak proto, že Buddy Guy do Evropy zajíždí skutečně výjimečně, ale také z toho důvodu, že uspořádat jeho koncert je mimořádně produkčně a finančně náročné,” tvrdí šéf Liver Music Radim Svatoň. A ředitel Blues Alive Vladimír Rybička dodává: „Stejný byl i náš případ, o koncert Buddyho Guye jsme usilovali každoročně, ale doposud nikdy to nebylo reálné.” Oba nejsilnější promotéři, zabývající se v České republice dovozem bluesových hudebníků, se tedy pro tuto akci spojili, aby dlouholeté volání domácích fanoušků po Buddym Guyovi mohli uspokojit.

Buddy Guy se narodil v roce 1936 v Louisianě. Ve druhé polovině 50. let se přesunul do Chicaga, kde v té době kulminovala vlna elektrického blues, zosobněná průkopnickými hvězdami typu Muddyho Waterse, Howlin´ Wolfa nebo Willieho Dixona. S nimi a mnoha dalšími Buddy Guy koncertoval i nahrával pro tamní legendární vydavatelství Chess Records. V 60. letech vytvořil slavnou dvojici s hráčem na foukací harmoniku Juniorem Wellsem, se kterým natočil řadu alb včetně „Hoodoo Man Blues” (1965), jež je považováno za jedno z nejvýznamnějších bluesových vůbec. Od konce 60. let je Buddy Guy převážně na sólové dráze, často se však zúčastňuje nejrůznějších příležitostných spojení.

Guyův vliv na hudební scénu je nezměrný. „Z jeho sól jsem úplně šílel, zbořil v nich veškeré hranice. Navíc dávno před Jimim Hendrixem udělal z vystoupení velké divadlo. Hrál s kytarou za hlavou nebo ji vyhodil do vzduchu a dokázal chytit v nějakém akordu, což byl trik, který jsem se pak taky snažil naučit,” řekl o Buddym Guyovi Jeff Beck. Jimiho Hendrixe Buddy Guy ovšem neovlivnil jenom ve smyslu „dělání show”, nýbrž i hudebně. Nejslavnější elektrický kytarista byl ve druhé polovině 60. let často vídán na Guyových klubových koncertech, někdy dokonce s magnetofonem na kolenou, jeho hru si nahrával a analyzoval. Občas i vylezl na pódium a se svým bluesovým idolem si zahrál, jak je zdokumentováno na krátkém záznamu klasiky „Stormy Monday”, který je k vidění na YouTube. Muzikologové tvrdí, že některé z Hendrixových nejslavnějších písní, konkrétně např. „Red House”, „Voodoo Chile” a „Manic Depression”, přímo citují Guyovy typické postupy.

„Když hraje potichu, je to ten nejtišší kytarista, když hraje nahlas, nikde nenajdete hlasitějšího. A v obou případech je strašně cool,” řekl o něm nejpopulárnější bílý bluesman 80. let Stevie Ray Vaughan. A zeppelinovský Jimmy Page přidává vzpomínku: „V době vzniku britského blues existovala deska, kterou jsme znali úplně všichni nazpaměť. Jmenovala se American Folk Blues Festival. A její hlavní hvězdou byl Buddy Guy. Jeho hra pro nás byla absolutní zjevení.” To Eric Clapton byl mnohem stručnější: „Buddy je nejlepší bluesový kytarista ze všech.”

Už od začátku 70. let Buddy Guy také podniká. V roce 1972 se stal spolumajitelem chicagského klubu Checkerboard Lounge, v němž mj. vznikla slavná bootlegová, teprve nedávno oficiálně vydaná živá nahrávka náhodného jam sessionu Rolling Stones s Muddym Watersem. Roku 1989 si pak otevřel Buddy Guy´s Legends, v současné době nejprestižnější bluesový klub v celých Spojených státech, ve kterém sám párkrát do roka koncertuje a někdy si i zajde s jinou kapelou zajamovat.

Buddy Guy je držitelem mnoha ocenění. Má na kontě osm cen Grammy, nespočet Blues Music Awards, je členem Rock´n´rollové síně slávy, do níž jej v roce 2005 uvedli Eric Clapton a B. B. King. V žebříčku 100 největších kytaristů všech dob, který vyhlásil americký magazín Rolling Stone, obsadil Buddy Guy 30. místo.

Buddy Guy vydává 15. června nové album s příznačným názvem „The Blues Is Alive And Well”, na němž mimo jiné hostují Mick Jagger, Keith Richards a Jeff Beck.

Vstupenky na pražské vystoupení Buddyho Guye se prodávají exkluzivně v síti Ticketpro. Ceny se pohybují od 2490,- Kč do 5490,- Kč za místa k sezení a 1490,- Kč za místa k stání.