Jdi na obsah Jdi na menu

Do Prahy zavítá uznávaný africký hudebník Habib Koité!

11. 3. 2019

Live: Habib Koité & Bamada            

Datum: 04.04.2019                                   Místo: Palác Akropolis, Praha

habib-koite.jpgHabib Koité (foto - zdroj: GoOut.cz)

Malijský kytarista a zpěvák Habib Koité je jedním z nejpopulárnějších a nejuznávanějším umělcem Afriky. Spojuje různé styly malijské hudby. Získal silnou fanouškovskou základnu tím, že integruje rockové a lidové zvuky západního světa, aniž by opomněl své kořeny. Habib Koité vystoupí s kapelou Bamada 4. dubna v pražském Paláci Akropolis.

Magazín Rolling Stone o něm píše jako o největší popové hvězdě Mali a jeho hru na kytaru srovnává s Jimim Hendrixem a Steviem Ray Vaughnem.

Habib Koité pochází z vážené africké rodiny Khassonké. Lásku k hudbě zdědil po dědovi, který hrál na kamele n’goni, tradiční čtyřstrunný nástroj lovců z malijského kraje Wassoulou. „Nikdo mě neučil zpívat nebo hrát na kytaru, odkoukal jsem to od rodičů a nějak to na mně ulpělo,” vysvětluje muzikant.

Habib Koité měl být inženýrem, ale na naléhání strýce, který rozpoznal jeho talent, se rozhodl pro studium na National Institute of Arts (INA) v Bamaku v Mali. Za pouhých 6 měsíců, v roce 1978, se stal dirigentem prestižní školní skupiny INA Star. Po 4 letech, v roce 1982, absolvoval školu jako nejlepší student. Byl natolik talentovaný, že mu INA okamžitě nabídla místo pedagoga. Už za studií měl Habib Koité příležitost koncertovat s řadou významných malijských umělců včetně Kélétigui Diabaté a Toumani Diabaté.

První album s názvem „Muso Ko” natočil s formací Bamada v roce 1995. Deska sklidila úspěch, stejně jako následující „Ma Ya”, vydaná v roce 1998. V roce 2001 spatřila světlo světa nahrávka „Baro”, poté dvojalbum záznamů z koncertů „Foly! Live Around the World” a v roce 2007 jedna z jeho nejoblíbenějších desek s názvem „Afriki”.

Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici v předprodejní síti GoOut.cz za 670,- Kč.