Jdi na obsah Jdi na menu

King Crimson se v rámci svého reunionu zastaví v Praze!

2. 12. 2015

Live: King Crimson

Datum: 14.09.2016                                      Místo: Forum Karlín, Praha

king-crimson-2016.jpgKing Crimson (foto - zdroj: NuCoast Productions)

Britská legenda King Crimson v čele s Robertem Frippem se vrátila na koncertní pódia. V plné síle a aktuální sedmičlenné sestavě se předvede i tuzemskému publiku 14. září v pražském Foru Karlín.

King Crimson založil Robert Fripp v roce 1968 a jen o rok později už kapela vystupovala po boku Rolling Stones v Hyde Parku. Ačkoliv jsou nejčastěji označováni za průkopníky progresivního rocku, během jejich padesátileté kariéry jim tato „škatulka” byla mnohokrát příliš těsná.

Častých personálních změn skupina povětšinou využívala i k obměně nástrojového složení a ke zvukovému posunu. V průběhu let tak v její tvorbě dostal prostor vedle rocku i folk, jazz, metal či elektronická hudba - ostatně, King Crimson jako jedni z prvních v 60. letech začali používat mellotron. Jejich progresivní přístup k hudbě inspiroval nespočet světových hudebních ikon (Dream Theater, Nirvana, Talking Heads aj.) a jejich debutové album „In The Court Of The Crimson King” je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších alb ve vývoji rockové hudby.

V proměnlivém „organismu” King Crimson se za jeho existenci vystřídalo jednadvacet excelentních hudebníků, kteří paralelně spolupracovali např. s Pink Floyd, Johnem Lennonem, Davidem Bowiem, Rolling Stones, Peterem Gabrielem nebo Frankem Zappou a souhrnně tito muzikanti natočili přes 1500 desek!

Vznik současného sedmičlenného dynamického tělesa, jehož rytmus udávají tři bubeníci, inicioval před dvěma lety kytarista, zakladatel a jediný stálý člen King Crimson - Robert Fripp, který tentokrát svedl dohromady - Jakka Jakszyka (zpěv, kytara, flétna), Tonyho Levina (baskytara), Mela Collinse (saxofon, flétna), Pata Mastelotta (bicí, perkuse), Gavina Harrisona (bicí) a Billa Rieflina (bicí, klávesy).

V této sestavě kapela právě křižuje Kanadu, odkud se v prosinci přesune do Japonska a následně do evropských zemí, mezi kterými se zářijovým datem figuruje také Česká republika.

Na pražský koncert King Crimson jsou k dispozici pouze vstupenky k sezení ve výrazně limitovaném počtu. Předprodej byl zahájen 27. listopadu společností Ticketportal, ceny lístků se pohybují v rozmezí od 990,-Kč do 1590,- Kč.

Související:

King Crimson přidávají pro velký zájem druhý koncert v Praze!