Jdi na obsah Jdi na menu

Legendární americký písničkář Bob Dylan se vrací do Prahy!

26. 2. 2014

Live: Bob Dylan

Datum: 02.07.2014                   Místo: O2 Arena, Praha

bob_dylan_2014.jpgBob Dylan (foto - zdroj: shalomlife.com)

Dvaasedmdesátiletý americký zpěvák Bob Dylan se po čtyřech letech vrací do Prahy představit svoji poslední nahrávku "Tempest" i zásadní skladby své dlouholeté kariéry.

Ačkoliv již u nás koncertoval, za návštěvu stojí každý jeho další koncert, protože vystoupení Boba Dylana jsou neopakovatelná. Nikdy nevíte, co písničkářský mistr zahraje a v jaké nové úpravě. Největších hitů má tolik, že by zaplnily několik dlouhých večerů.

Narodil se v Minnesotě 24. května 1941 jako Robert Zimmerman, což je jeho civilní jméno. Svůj pseudonym si vybral kolem roku 1959, ovšem podle koho, to už se názory liší. Již jako malý nalezl zalíbení v country a bluesové hudbě, která tvořila z větší části jeho repertoár i při prvních vystoupeních v době jeho studia výtvarného umění. Nejvíc však Boba ovlivnil folkový veterán Woody Guthrie, který se stal jeho vzorem pro další činnost a který mu pomohl seznámit se s kořeny amerického folku.

Dylan využívá jakékoliv příležitosti k živému hraní, vystupuje za doprovodu akustické kytary a foukací harmoniky. Jeho koncerty se skládají většinou ze skladeb od cizích autorů. Zlomové se zdá být seznámení s věhlasným producentem Johnem Hamondem. Díky němu získává svoji první smlouvu na vydání alba, které roku 1962 vydává společnost Columbia, ovšem nesetkává se s přílišným ohlasem.

Zásadní posun nastává o rok později, kdy vychází LP "The Freewheelin‘ Bob Dylan", na kterém se představuje jako geniální autor protestních písní. Odtud pocházejí nesmrtelné skladby "Blowin‘ In The Win" či "A Hard Rains A-Gonna Fall". V roce 1965 vychází album "Highway 61 Revisited", které patří mezi to nejlepší, co Dylan za svůj život natočil, na desce kromě titulní "Highway 61 Revisited" najdeme skvosty v podobě "Like A Rolling Stone" nebo "Tombstone Blues".

Dylan v 60. letech stihl vydat celkem 9 desek, v sedmdesátých pak něco přes jednu desítku a soundtrack k filmu "Patt Barrett and Billy Kid", ve kterém si sám zahrál a z něhož pochází i jeden z největších Dylanových hitů " Knockin‘ On Heaven‘s Door". Z let osmdesátých stojí za zmínku i zdařilé album "Oh Mercy", na němž se nachází např. písně "Everything Is Broken" a "Political World".

Od své návštěvy u nás (Ostrava 2008) stihl vydat tři alba, třídiskové "Tell Tale Signs" (2008), "Together Through Life" (2009) a vánoční "Christmas In The Heart" (2009). Velmi kladně byla následně přijata zatím poslední Dylanova nahrávka „Tempest“ z roku 2012. Dylan si nové album produkoval sám a sám je jeho výhradním autorem. Vrací se na něm k hudebním stylům, z nichž jeho vlastní muzika čerpala už v počátcích kariéry - k blues, country, folku, rockabilly a swingu. Za svoji celou kariéru vydal 35 řadových studiových alb a na koncertních pódiích se setkal s Joni Mitchel či Joan Baez. Nevyhýbal se ani filmovým příležitostem.

České publikum se s legendárním Bobem Dylanem bude moci po několika letech opět setkat, neboť mistr do svého evropského turné zařadil i Prahu, kam dorazí 2. července.

Vstupenky budou k dispozici od 28. února v předprodejní síti SazkaTicket v cenových relacích od 1090,- Kč do 1990,- Kč.