Jdi na obsah Jdi na menu

Mike + The Mechanics představí nové album v Praze!

26. 3. 2017

Live: Mike + The Mechanics                              

Datum: 06.09.2017                         Místo: Lucerna-Velký sál, Praha

mike-the-mechanics_2017.jpgMike + The Mechanics (foto - zdroj: facebook.com)

Mike + The Mechanics chystají novou desku a oznamují evropské turné, které zavítá i do České republiky, kde kapela zahraje vůbec poprvé. Vystoupí 6. září ve Velkém sále pražské Lucerny. Album „Let Me Fly” vyjde 7. dubna u společnosti BMG.

Mike Rutherford má důvod k úsměvu, protože nahrávka „Let Me Fly” má vše, co by měla mít. Destiluje vše, co Mike + The Mechanics opravdu umějí, složit skvělé písničky, které radostně přitakávají životu se šibalským úsměvem.

Z desky „Let Me Fly” prýští dobrá nálada, která je po celou dobu existence skupiny její nedílnou součástí, a jako vždy je tu celá řada zajímavých postav, například nešťastný záletník ze songu „Don’t Know What Came Over Me”, mimochodem prvního singlu z alba.   

Hlavní Mechanik Mike Rutherford vysvětluje: „Je to člověk, který je šťastně ženatý, miluje svou paní a všechno je úžasné. Po známosti na jednu noc však přijde úplně o všechno. Bylo to čiré bláznovství a on se teď kaje. Bylo mu odpuštěno? V téhle skladbě se rozhřešení nedočká… A rozhodně to není autobiografická píseň!”

Mike + The Mechanics letos slaví 32 let na scéně, se svým osmým albem vyrazí na evropské turné a budou speciálními hosty Phila Collinse na jeho červnovém koncertě v Hyde Parku.

Práce na albu „Let Me Fly” začaly již v roce 2011, kdy byla formace na turné s deskou „The Road”. Jednalo se o první nahrávku se současnou sestavou, kterou tvoří: Mike Rutherford (kytara/basa), Luke Juby (klávesy), Gary Wallis (bicí), Anthony Drennan (kytara), zpěváci Andrew Roachford a Tim Howar.

„The Mechanics moc nekoncertovali, takže jsme začali dělat to, co jsem dělal před 40 lety, budovat své jméno. Hráli jsme na nejrůznějších evropských festivalech, absolvovali turné po Velké Británii, v malých městech, a ano, chceme být velkou koncertní kapelou. Chemie funguje, protože jsme všichni velmi odlišní lidé, kteří mají smysl pro humor a jsou nepředvídatelní. Pokud v minulosti byly nějaké osobní problémy, hodil jsem je za hlavu, prostě jsme potřebovali nové písně.”

Zvuk alba „Let Me Fly” dostal na starosti Mikeův kamarád Brian Rawling, producent nahrávek Davida Bowieho, Tiny Turner, Cher nebo právě Mike + The Mechanics. V prosinci 2015 Rawling Mikea představil Clarku Datchlerovi, zpěvákovi Johnny Hates Jazz, a nové skladatelské partnerství bylo na světě.

„Sedli jsme si spolu a od prvního dne nám to fungovalo. Clark je nadaný skladatel, který přinesl něco nového. Já mu poslal základní motivy, jež přivedl k životu. Šlo nám to vždycky pěkně od ruky.”

Mike na novince také spolupracoval s dávným přítelem Fraserem T. Smithem (Kano, Kaiser Chiefs, Adele, Sam Smith) a Edem Drewettem (One Direction, Professor Green). Nesmíme zapomenout ani na oba zpěváky. Velká studia se nekonala, místo toho Mike a jeden ze zpěváků natočili demonahrávky, které dále kolovaly mezi ostatními hudebníky, a tak vrstvu po vrstvě vznikaly skladby, které se vyvinuly v něco zvláštního. „Do studia už nikdy nemusíte. Takhle máte pocit, že se vám kousek po kousku všechno daří. Ta písnička se vám z toho stejně nakonec musí vyloupnout.”

Výsledkem je potěšen dokonce i sám hlavní Mechanik: „Předešlé album The Road nikomu světem neotřáslo, protože jsme ho vytvořili těsně poté, co jsme se setkali. Teď jsme se naučili spolu hrát. Pro mě to je důkaz, že umím napsat dobrý song, ale čím jste starší, tím méně si říkáte není to špatné, čím méně něco předstíráte, tím jste na sebe náročnější. Nejtěžší částí celého procesu je zůstat jaksi aktuální, ale každý, kdo tvrdí, že mu na úspěchu nezáleží, je lhář. To, co opravdu chci, je, aby se to líbilo lidem. Pak máte pocit, že to všechno stálo za to. Je to opravdu takhle jednoduché. Jo a moje žena tu desku miluje, víc než milovala moje sólová alba! A věřte mi, že tohle je opravdu dobré znamení.”

Vstupenky na pražský koncert Mike + The Mechanics jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro v cenových relacích od 990,- Kč do 1790,- Kč.