Jdi na obsah Jdi na menu

Oslava 35 let Simple Minds proběhne v únoru 2014 také v Praze!

24. 8. 2013

Live: Simple Minds

Datum: 28.02.2014           Místo: Incheba Arena, Praha

simple-minds-2013.jpgSimple Minds (foto - zdroj: D Smack U)

Skotská kapela Simple Minds, která byla jednou z vlajkových lodí nové vlny osmdesátých let a dlouhé roky ve světě soupeřila o popularitu s U2, slaví letos 35 let na scéně. Za svoji kariéru vydali doposud 16 alb, několik jejich singlů bylo na prvních místech britské a americké hitparády a v roce 1986 byli nominovaní jako nejlepší britská kapela na Brit Award. O Simple Minds je ale ve světě stále zájem, nejen kvůli jejich popovým hitům, ale také kvůli pověsti, kterou mají jejich živé koncerty.

“Jedna z věcí, na které cítím největší hrdost, je to, že se mě lidé ptají – o kterých Simple Minds mluvíte? O avantgardě, o art rocku, o pop kapele, a ambientu, o instrumentální kapele, o politické, folkové nebo stadionové kapele? Urazili jsme pořádnou cestu. Hrát všechny ty různé styly a zároveň být ryzími Simple Minds je úžasná věc,” říká frontman Jim Kerr.

Na jaře měli fanoušci kapely možnost vidět a slyšet Simple Minds na turné pojmenovaném Greatest Hits Live tour, kde si skupina zopakovala nejdůležitější kapitoly své historie. Zároveň vyšlo album Celebrate – The Greatest Hits + shrnující 35 let jejich kariéry, kariéry jedné z nejúspěšnějších britských kapel historie. Na dvoudisku nebo trojdisku se objevily hity jako Promised You A Miracle, Glittering Prize, Waterfront, Sanctify Yourself, Belfast Child, Mandela Day a na koncertech sborově zpívané Don't You (Forget About Me) a Alive & Kicking. Na albu jsou i dvě zbrusu nové písničky.Simple Minds ovlivnili celou řadu hudebních skupin - Manic Street Preachers, Primal Scream, Mobyho i The Horrors. Samplovali je Nicky Minaj, David Guetta, Joey Negro a Freddy Bastone. Spolupracovali se známými režiséry a vytvořili hudbu k jejich filmům - Christian Carion (L'Affaire Farewell), Gregor Jordan (The Informers), Cameron Crowe (Elizabethtown) a samozřejmě John Hughes (The Breakfast Club). Stanuli na vrcholu britských hitparád s alby Sparkle In The Rain (1984), Once Upon A Time (1985) a Street Fighting Years, stejně jako s Ballad Of The Streets EP (oboje 1989), koncertní nahrávkou Live In The City Of Light (1987) a s kompilací Glittering Prize 81/91. Do UK Top Ten se vrátili v roce 2009 se svým novým studiovým albem Graffiti Soul.Na počátku Simple Minds stáli zpěvák Jim Kerr a jeho kamarád z dětství, kytarista Charlie Burchill, kteří se vždycky nějak protlačili na koncerty Lou Reeda nebo Genesis v Glasgow Apollo, nebo se za svými hudebními oblíbenci Van Der Graaf Generator a Doctors of Madness vydávali v polovině sedmdesátých let autostopem.

Pojmenovali se po části textu - 'So simple minded' – od Davida Bowieho z jeho singlu z roku 1972 The Jean Genie. Jméno Simple Minds nahradilo původní jméno punkových Johnny & the Self Abusers, které Kerr a Burchill založili v roce 1977. Abusers vydali jediný singl Saints And Sinners, ale Simple Minds, nyní s basákem Derekem Forbesem, bubeníkem Brianem McGeem a klávesákem Mickem MacNeilem, byli již jen krok od svého temnějšího soundu, který vycházel z Velvet Underground, ale i Krautrocku takových Can, Kraftwerk a Neu!V dubnu 1979 vydávají svůj albový debut Life In A Day a nastavili jím laťku vysoko pro všechny postpunkové kapely. Skvělá série alb pokračovala s Real To Real Cacophony (také 1979), Empires And Dance (1980) a dvojvydáním desek Sons And Fascination/Sister Feelings Call (1981). Následovalo jejich stěžejní dílo New Gold Dream (81–82–83–84), na kterém se poprvé uvedl bubeník Mel Gaynor. Když vydali album Once Upon A Time, byli již globální kapelou, která vystoupila na koncertě k sedmdesátinám Nelsona Mandely na stadionu ve Wembley s písní Mandela Day. Ta se objevila na dalším albu Street Fighting Years. Následovaly další hity, které se dostaly do hitparád - Let There Be Love, See The Lights, Stand By Love, She's A River, Hypnotised a Glitterball z alb Real Life (1991), Good News From The Next World (1995), Neapolis (1998) a Black & White 050505 (2005).

“Když jsme začali se Simple Minds, naším cílem bylo stát se jedinečnou živou kapelou. Kapelou, která má touhu objet svět a hrát všude a kdykoliv“, říká Kerr. “A tahle skvělá výzva pokračuje i nadále...”

Simple Minds jsou Jim Kerr, Charlie Burchill, Mel Gaynor, Andy Gillespie a Ged Grimes. V této sestavě se 28. února 2014 objeví v pražské Incheba Areně, kde proběhne jejich další velkolepý koncert v rámci světového turné k 35. výročí trvání kapely.

Vstupenky na koncert jsou k zakoupení v sítích Eventim, Ticketpro, a Ticketportal od pátku 23. srpna za 900,- Kč + poplatky.Více info na:

www.facebook.com/official.simpleminds
www.dsmacku.com
www.facebook.com/dsmackupromotion