Jdi na obsah Jdi na menu

The Jesus and Mary Chain navštíví po 25 letech Prahu!

27. 4. 2017

Live: The Jesus and Mary Chain

Datum: 13.10.2017                            Místo: Lucerna Music Bar, Praha

the-jesus-and-mary-chain_2017.jpgThe Jesus and Mary Chain (foto - zdroj: Lucerna Music Bar)

The Stooges, The Ramones, Einstürzende Neubauten, The Shangri-Las: eklektická škála vlivů, které inspirovali bratry Jima a Williama Reidovy ze skotského Lanarkshire k založení The Jesus and Mary Chain. Během pár let se stali jednou z nejvlivnějších kapel své éry. Po několikaletém mlčení formace natočila novou desku a 13. října ji představí fanouškům v pražském Lucerna Music Baru.

Jejich průlomový debut „Psychocandy” (1985) byl doprovázen erupcí tvořivé energie a neustálými spory obou bratrů. Tento úspěch pomohl Alanovi McGeeovi a jeho labelu Creation Records k získání nejvíce kritikou opěvovaných skupin, od My Bloody Valentine k Oasis a Super Furry Animals. Jeden z prvních bubeníků JAMC Bobby Gillespie si svou historii psal sám s Primal Scream.

V roce 1998 ale bratrské spory vykulminovaly a JAMC se odmlčeli. „V té době to bylo takové to staré: už nikdy, za žádnou cenu,” vzpomíná Jim Reid. „A pak, jak jde čas, si ani nepamatujete důvody rozpadu vaší kapely. Možná jsme to mohli tehdy vyřešit, ale prostě jsme se unáhlili.” Tvrdohlavost a umíněnost po letech vzaly za své a osvobozující „já do toho půjdu, když do toho půjdeš ty” konečně zaznělo naplno a odstartovalo spolupráci.

V době jejich absence se na scéně objevily desítky skupin, které JAMC imitovaly. Sofia Coppola použila jejich skladbu „Just Like Honey” v závěrečné scéně filmu „Ztraceno v překladu”. Nové generace posluchačů dostaly šanci JAMC objevit. Festival Coachella je opakovaně žádal o koncertní vystoupení. V roce 2007 se JAMC vracejí na pódia za doprovodu speciálního hosta, hvězdy výše zmíněného filmu Scarlett Johansson.

Proběhlo turné JAMC nazvané „Psychocandy”, ale s novým albem to příliš nadějně nevypadalo. Bratři se nedokázali shodnout na tom, kde a jak nahrávat, Jim se navíc nechtěl vzdát klidného života se svou mladou rodinou a odjet na mnoho týdnů do zahraničí.

Takže co se vlastně změnilo? „Začali jsme se trochu víc poslouchat,” vysvětluje Jim. „Válečná sekyra byla už pár let zakopaná a překvapením pro všechny bylo to, že jsme si ve studiu nevjížděli do vlasů.”

Práce na desce „Damage and Joy” započaly v září 2015, s producentem Youthem, který kromě diplomatických aktivit mezi sourozenci hrál i na basovou kytaru během společných sessions v Londýně, Dublinu a ve španělské Granadě.

Alan McGee (opět jejich manažer) sdělil světu zprávu o chystaném albu v listopadu 2016 a nový song „Amputation” zazněl v éteru o pár týdnů později. Nahrávka „Damage and Joy” je velkým triumfem. „Na téhle desce je nejvíc zajímavé to, co zní z reproduktorů. Udělat dobré album ve dvaceti dvou letech je úspěch, ale když je vám padesát a něco jako nám, je to takový malý zázrak.”

Vstupenky na pražské vystoupení JAMC za 890,- Kč (+ poplatky) jsou k dispozici na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků) a na webu musicbar.cz nebo v sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal. Na místě v den koncertu budou lístky za 1000,- Kč.