Jdi na obsah Jdi na menu

Transglobal Underground zamíří do Prahy i s Natachou Atlas!

13. 6. 2018

Live: Transglobal Underground feat. Natacha Atlas

Datum: 09.10.2018                                         Místo: Lucerna Music Bar, Praha

transglobal-underground-feat.-natacha-atlas_2018.jpgTransglobal Underground feat. Natacha Atlas (foto - zdroj: musicbar.cz)

Je jen málo britských kapel s takovým vlivem a komplexním odkazem jako Transglobal Underground. Ti se po letech dali opět dohromady a vyrazí na turné, v jehož rámci zahrají skladby ze svého rozměrného back katalogu v podání původních členů včetně Natachy Atlas.

Do Prahy přijedou Transglobal Underground i s Natachou Atlas 9. října, kdy vystoupí na pódiu Lucerna Music Baru.

Jak bychom vlastně mohli Transglobal Underground definovat? Už 25 let je to DJ/hudební parta, jedni ze zakladatelů globální fúze, neúnavná skupina proslavená svými úžasnými koncerty, návštěvníci folkových festivalů, techno soundsystém, popová formace, klubová noc, produkční tým hitu Středního východu, improvizovaná studijní kapela indické klasické hudby, albánská dechovka, duo - nebo jich bylo osm?, seminář a mnoho dalších věcí, na které si pamětníci jen těžko vzpomínají.

Začalo to všechno spojením hudebníků, zpěváků, DJů, autorů a fanatiků samplů, kteří se pohybovali v nacpaných kancelářích západolondýnského vydavatelství Nation Records. Primitivní počítače jely naplno, analogové synťáky držely pohromadě jen silou vůle a šroubováků, gramce a kazety vařily klubové grooves, dub, bhangru, rock, digitální hardcore a orientální melodie, spoléhalo se na inspiraci a obrovskou víru ve vytvoření něčeho nového.

Prvním plodem tohoto snažení byl singl „Temple Head”, skladba ovlivněná anglickou bhangra scénou, jednou nohou v Manchesteru a indie scéně, druhou v klubovém dění. Song se záhy stal hitem, i když si hodně DJů nebylo jisto, jestli ho hrát na rychlost 33 nebo 45 bpm. Albový debut Transglobal Underground nazvaný „Dream Of 100 Nations” se vyšplhal do Top 40 a na jejich koncerty, tehdy s Natashou Atlas jako zpěvačkou, se pěly ódy. Arabsky zpívající vokalistku předvádějící břišní tance a přeskakující kabely na pódiu ve vysokých podpatcích do té doby v Anglii nikdo neviděl.

Rozkvět festivalů a jejich deska z roku 2007 „Moonshout”, která získala cenu BBC World Music, bezbřehé koncertování i v zemích jako Severní Amerika, Indie, Jižní Afrika, Kazachstán, Venezuela a dalších z nich udělalo globální senzaci. V roce 2011 představili elektronický projekt „A Gathering Of Strangers”. Následoval panorientální projekt „In Transit”, který zazněl v roce 2012 na londýnské olympiádě a v roce 2014 „Kabatronics”, oceněná spolupráce s albánskou dechovkou Fanfara Tirana.

Transglobal Underground žijí vlastním životem. Ostatní je jen následují.

Vstupenky na pražské vystoupení za 540,- Kč (+ poplatky) jsou k dispozici na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků) a na webu musicbar.cz nebo v sítích GoOut.cz, Ticketpro a Ticketportal. Na místě v den koncertu budou lístky za 650,- Kč.