Jdi na obsah Jdi na menu

Další ohlášenou hvězdou Colours je americká zpěvačka St. Vincent!

10. 2. 2015

Datum: 16.07.-19.07.2015                                 Místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

st.vincent2015.jpgSt. Vincent (foto - zdroj: Colours of Ostrava)

Jednou z hlavních hvězd letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava bude americká zpěvačka a kytaristka St. Vincent, která patří k největším světovým jménům současného rockového písničkářství.

Na festival přijede se svojí čtvrtou deskou, která vzbudila velký ohlas mezi hudebními publicisty po celém světě. Za nejlepší album loňského roku ji například vyhlásily hudební časopis New Musical Express či deník The Guardian.

„Triumf požehnaný množstvím fantastických písní, nápadů a zvuků,” napsali. Magazín Rolling Stone St. Vincent označil za „nejchytřejší indie-rockovou hvězdu své generace.” Tento názor podtrhly aktuální nominace na Grammy a Brit Awards.

„Obecně je St. Vincent oceňována pro svoji originalitu, novátorství, vizionářství i strhující pódiovou show, což jsme na vlastní oči viděli loni na obřím španělském festivalu Primavera,” doplňuje ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Přezdívku St. Vincent si třiatřicetiletá Annie Clark dala podle nemocnice, kde zemřel básník Dylan Thomas. Obdivuje Kate Bush, ulpělo na ní přirovnání k Davidu Bowiemu a na kytaru prý hraje jako Jimi Hendrix 21. století, přesto od svého debutu „Marry Me” z roku 2007 píše zcela nová pravidla rockového písničkářství. Její úžasná kytarová hra, při níž využívá spoustu efektů, má školní základ. Tři roky totiž studovala na akademii Berklee College of Music.

A zručně ovládá i spoustu dalších nástrojů. St. Vincent doprovázela Sufjana Stevense, The Polyphonic Spree, před třemi lety natočila s Davidem Byrnem autorsky rovnocenné a kritikou dobře přijaté album „Love This Giant” a její skladby zazněly také ve filmech série „The Twilight Saga”.

Vokály přispěla i na poslední album „To Be Kind” skupiny Swans. Když loni v dubnu byla Nirvana uváděna do Rock’n’rollové síně slávy, zbylí dva členové se rozhodli nahradit Kurta Cobeina hlasy tří zpěvaček, St. Vincent zpívala skladbu „Lithium”.

Kromě St. Vincent přibyla do programu mezinárodního hudebního festivalu, který letos proběhne od 16. do 19. července opět v úchvatném industriálním prostředí Dolních Vítkovic v Ostravě nová zajímavá jména nejrůznějších žánrů: Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Klangkarussell, Owen Pallett, Dillon a další.

Pakistánský Faiz Ali Faiz, největší žijící zpěvák qawwali považovaný za nástupce fenomenálního Nusrata Fateh Ali Khana, nabídne na Colours of Ostrava jedno ze svých pověstných extatických vystoupení.

Izraelský kontrabasista, zpěvák a skladatel Avishai Cohen přiveze do Ostravy exkluzivní sestavu nazvanou Avishai Cohen’s New York Division. Kromě „zlatoprstého” klavíristy Nitai Hershkovitse a „nezastavitelného” bubeníka Daniela Dore ho doprovodí také vynikající americký jazzový kytarista Kurt Rosenwinkel (Brad Mehldau, Joshua Redman), argentinský trumpetista Diego Urcola a americký trombonista Steve Davis (Chick Corea, Wynton Marsalis).

Mixem electro ambientu, pop house i drum´n´bassu rozzáří areál rakouská formace Klangkarussell, která se proslavila hitem „Sonnentanz”.

Letošní Colours také přivítají zásadní jméno současného avantgardního popu – kanadského písničkáře a houslistu Owena Palletta.

Své intimní, křehké a éterické balady přiveze do Ostravy brazilská zpěvačka a klavíristka Dillon žijící v současné době v Berlíně.

Belgická skupina Oscar And The Wolf vedená zpěvákem a skladatelem Maxem Colombie zaujala hitem „Princes” a delikátní dreampopovou směsí elektroniky, soulu a R&B.

Polskou electro-popovou scénu zastoupí fenomén současné mladé scény formace The Dumplings.

Náloží funky, soulu a jazzu roztančí návštěvníky francouzská kapela Electro Deluxe s noblesním americkým zpěvákem Jamesem Copleym.

Z kanadského Québecu přijede živelné akustické trio Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs s famózním dupajícím houslistou, jehož rytmické dupání je unikátní součástí québecké tradiční hudby.

Osmičlenná skupina Abavuki z jihoafrického Kapského města nabídne neuvěřitelnou smršť v podání bubeníků, dechařů i tří hráčů na marimby.

Festival Colours of Ostrava nabídne čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K již dříve potvzeným jménům patří Mika, Caribou, José González, The Cinematic Orchestra, Caravan Palace, Swans, Roni Size & Reprazent, Black Strobe, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields a NO Blues.

V současné době je k dostání limitovaná edice čtyřdenních vstupenek za 1890,- Kč v e-shopu Colours of Ostrava (eshop.colours.cz) a v síti Eventim, cena platí pro 4000 kusů nebo do 28. února. V předprodeji v e-shopu je již také ubytování v kempu u areálu, parkování u areálu a parkování u kempu.

Související:

Nově potvrzenými hvězdami Colours 2015 jsou Mika a Swans!

Festival Colours of Ostrava hlásí další hvězdná jména!

Björk představí na letošních Colours nové album Vulnicura!