Jdi na obsah Jdi na menu

Festival Colours of Ostrava hlásí další hvězdná jména!

15. 1. 2015

Datum: 16.07.-19.07.2015       Místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

ronisizeareprazent2015.jpgRoni Size & Reprazent (foto - zdroj: Colours of Ostrava)

14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava potvrzuje další zajímavá jména současné hudby: křehce podmanivého švédského písničkáře José Gonzáleze, početnou formaci The Cinematic Orchestra, i legendu britského drum'n'bassu Roniho Size s kompletní sestavou Reprazent.

„José González se stal světovou písničkářskou hvězdou s téměř ´nepravděpodobnými´ předpoklady,” říká na úvod ředitelka festivalu Zlata Holušová.

„Ztišeně zadumaný hlas a intimně podmanivý, až minimalistický folk s mistrovským doprovodem akustické kytary s nylonovými strunami, které nechává rozeznít fingerpickingem,” charakterizuje jeho styl. Gonzálezovi rodiče pocházejí z Argentiny, odkud utekli v roce 1976 před vojenskou juntou. Díky domácímu prostředí se dostal k latinskoamerické hudbě, především k brazilské bossa nova, Beatles a Simonu & Garfunkelovi.

Gonzálezovy křehké písně našly uplatnění v reklamě, televizních seriálech i ve filmu. Pro snímek „Walter Mitty a jeho tajný život” herce a režiséra Bena Stillera složil s Ryanem Adamsem melancholický song „Stay Alive”. Rád se také pouští do coververzí cizích skladeb – například „Heartbeats” (The Knife), „Love Will Tear Us Apart” (Joy Division), „Teardrop” (Massive Attack) nebo „Hand On Your Heart” (Kylie Minogue). José González vydal zatím dvě alba „Veneer” (2003) a „In Our Nature” (2007), to další „Vestiges & Claws”, které vyjde v únoru, představí právě na Colours of Ostrava.

Zakladatel a leader Jay Swinscoe vede početný The Cinematic Orchestra od roku 1999 po kontinuální cestě, od hudby k neexistujícím filmům z jeho hlavy, až k těm, co už byly natočeny. „Swinscoea dokonce označili za tvůrce skladeb, ve kterých, pokud by to jen trochu šlo, by byla radost bydlet,” popisuje Zlata Holušová magickou kombinaci melancholického filmového snění, elektroniky a nu-jazzu z labelu Ninja Tune.

„The Cinematic Orchestra představuje organickou skupinu bez pravidel, omezení a limitů. Nic specifického, jedná se o umění, skvělou a v jistém směru kontextuální nadčasovou hudbu, ve které nehledejte žádné tajemství,” řekl samotný Swinscoe.

Diskografie není bohatá, skupina dává přednost koncertům a poslední dobou také vydavatelskému projektu Motion Audio. Vedle vynikajících studiových alb „Every Day” (2002) a „Ma Fleur” (2007) uchvátili hudbou k filmům. „Man With A Movie Camera” je avantgardní dílo ruského režiséra Dzigy Vertova z roku 1929 a „The Crimson Wing: Mystery Of The Flamingos” je animovaný film z dílny Walta Disneyho.

Legendární a průkopnická formace britského drum´n´bassu Roni Size & Reprazent přijede do Ostravy v plné sestavě – Roni Size, Dynamite MC, Onalee, Si John, Dave Amso, Jay Wilcox a Yuval Gabay. „Navíc Roni Size oznámil, že v březnu vydá nové album, takže očekávání jsou velká,” doplňuje Zlata Holušová.

Bristolská scéna sehrála v dějinách elektronické hudby klíčovou roli. S Portishead, Massive Attack nebo Trickym se jako ústřední a nejvlivnější osobnosti vždy uvádějí právě producent Roni Size a sestava dýdžejů, zpěváků a muzikantů Reprazent. V roce 1997, uprostřed britpopové mánie, s přehledem získali Mercury Prize za album „New Form”, které je všeobecně považované za jeden z revolučních okamžiků elektronické taneční hudby.

Masivní zájem podtrhla o tři roky později následující deska „In The Møde” s hosty. Zanedlouho se ale Reprazent rozešli – každý se pustil do sólové kariéry. Na Colours Roni SIze & Reprazent představí novou desku.

Festival Colours of Ostrava nabídne od 16. do 19. července v Dolních Vítkovicích čtyřdenní program, jehož součástí budou např. Mika, Caribou, Caravan Palace, Swans, Black Strobe, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields či NO Blues.

V současné chvíli je k dostání limitovaná edice čtyřdenních vstupenek za 1890,- Kč v e-shopu Colours of Ostrava (eshop.colours.cz) a v síti Eventim, cena platí pro 4000 kusů nebo do 28. února. V předprodeji v e-shopu je již také ubytování v kempu u areálu, parkování u areálu a parkování u kempu.

Související:

Nově potvrzenými hvězdami Colours 2015 jsou Mika a Swans!

Další ohlášenou hvězdou Colours je americká zpěvačka St. Vincent!

Björk představí na letošních Colours nové album Vulnicura!