Jdi na obsah Jdi na menu

John Newman absolvuje svou českou premiéru na Colours of Ostrava!

5. 3. 2014

Datum: 17.07.-20.07.2014                                Místo: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

johnnewman2014.jpgJohn Newman (foto - zdroj: colours.cz)

Na multižánrový festival Colours of Ostrava, který se bude konat od 17. do 20. července, přijede i anglický zpěvák a hudebník John Newman.

„Johna Newmana jsme oslovovali ještě před tím, než si našel cestu do většiny rádií. Má úžasný hlas a jsem ráda, že jeho česká premiéra se uskuteční právě na Colours of Ostrava“, uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

John Newman svým přepychovým popem dostal do kolen celou Evropu a třese se na něho také Amerika. Měřeno hitparádami, koncertní návštěvností a nebývalým ohlasem, uplynulý rok patřil jednoznačně čtyřiadvacetiletému mladíkovi s patkou. Se singlem "Love Me Again" i debutovým albem "Tribute" vystřelil na vrcholy žebříčků a získal dvě nominace na Brit Awards. Takže ubránit se Johnu Newmanovi má blízko ke snaze zastavit zvedající se hladinu velké řeky.Přiznaný hold černošským soulovým i dalším hudebním velikánům proměnil v chytlavou, dechy a smyčci načechranou elegantní taneční popmusic. Na otázku, koho by si vybral za nové rodiče, bezelstně odpovídá: Micka Jaggera a Dianu Ross. V úvodní skladbě alba pak vypočítává, komu prý hodně dluží za inspiraci: Otis Redding, Nina Simone, Ray Charles, Wilson Pickett, Elvis Presley a seznam zvučných jmen ještě pokračuje.

Svůj dosavadní život popisuje Newman novinářům bez příkras a s humorem: barový rváč ze Settlu, co si rád užíval teenagerských radovánek do té doby, než mu při autonehodě zemřeli dva kamarádi. Otec od nich odešel, když byl malý a k hudbě se dostal přes matčinu bohatou sbírku starých soulových desek; přidal si k tomu ale i hip hop, funky a moderní elektronické záležitosti. Rád také vypráví, jak se poprvé slyšel v rádiu: seděl zrovna v nemocnici a čekal na operaci nezhoubného nádoru v hlavě, když ho přítelkyně upozornila, že právě hrají "Feel the Love".


Organizátoři připravili i doprovodný program s názvem Festival v ulicích, který začne již v úterý 15. července, přičemž o den dříve zpřístupní stanový tábor v areálu Slezskoostravského hradu.

„Chceme, aby návštěvníci do Ostravy přijeli na celý týden, neboť ve městě i v okolí je stále co objevovat. Proto už od pondělí připravujeme turistický a sportovní program, jehož přesnou podobu sdělíme později. Celému týdnu říkáme pracovně Colours Week“, vysvětlila Zlata Holušová.

Ve středu 16. července se uskuteční v Dolních Vítkovicích, v multižánrovém prostoru Cooltour a v klubu Marley v centru Ostravy hudební konference a showcase českých kapel pod názvem Czech Music Crossroads. „Jeho cílem je prezentace kvalitní domácí hudby v oblasti rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music směrem k zahraničním publicistům, organizátorům či agentům“, řekl koordinátor projektu Jiří Moravčík.Návštěvníky a návštěvnice budou čekat i výtvarné a světelné instalace, nová WTF (What the Fashion) Market and Art Zóna, kde kromě stánků s designovým zbožím budou živě tvořit domácí a zahraniční streetartu umělci.

Další čerstvě oznámení interpreti na Colours of Ostrava jsou americký bluesman Seasick Steve, jeho soulový kolega Charles Bradley a dánský producent a multiinstrumentalista Trentemoller.

Na festival je možné koupit i jednodenní vstupenky. „Reagujeme tak na velkou poptávku ze strany fanoušků jednotlivých kapel“, vysvětlila Zlata Holušová.

Související:

Robert Plant, američtí The National a francouzská zpěvačka ZAZ vystoupí na Colours of Ostrava 2014!