Jdi na obsah Jdi na menu

Letošní Trutnoff Open Air Festival přitvrzuje!

3. 6. 2015

Datum: 20.08.–23.08.2015       Místo: Na Bojišti, Trutnov

trutnoffopenairfestival2015.jpg

Nejstarší hudební přehlídka svého druhu v zemi, Trutnoff Open Air Festival, který se uskuteční od 20. do 23. srpna, oznamuje další potvrzené tuzemské i zahraniční interprety.

Přijedou francouzští představitelé moderního metalu Gojira, kteří ukazují nové směry, kudy by se jedna z odnoží metalu mohla ubírat. Jsou dokladem toho, že svěží vítr může přijít i ze země Keltů, Franků a galského kohouta. „Nejsou to žádní chroptiči a ortodoxní pohupovači hlavou, ale moderní metal,” uvádí k tomu zakladatel festivalu Martin Věchet.

gojira-2015.jpgGojira (foto: Mathieu Drouet)

Legendární festival rovněž představuje první pětku tuzemských headlinerů. Trutnoff Open Air, přezdívaný také jako Český Woodstock, ozdobí Čechomor, Dan Bárta s Illustratosphere, David Koller nebo divoženka s houslemi Iva Bittová s Čikori. Scházet nebudou ani undergroundoví Plastic People, kteří nepřímo stáli u zrodu tohoto festivalu. Již dříve pořadatelé přehlídky, jejíž kořeny sahají do osmdesátých let minulého století, oznámili jako svou hlavní letošní kapelu britské The Prodigy nebo v Čechách poprvé vystupujícího židovského představitele „chasidského reggae” Matisyaha a neopunkové New Found Glory.

Festival Trutnoff Open Air má ve vínku zvaní tvrdých kapel již od roku 1997, kdy na jeho půdě vystoupili Faith No More nebo později Sepultura, Motörhead či Korn. Ačkoliv je jeho program spíše jiného zaměření, tvrdé kapely zde slaví tradičně úspěch a jejich vystoupení jsou jedny z nejvyhledávanějších.

Francouzská Gojira je důkazem toho, že nové pohledy a svěží vítr v metalu mohou přijít nejen ze zámoří, Brazílie nebo ze staré dobré Anglie, ale také ze země Keltů, Franků a galského kohouta. Gojira nejsou žádní nováčci. Kapela vznikla již v roce 1996 původně pod názvem Godzilla a v průběhu let se z ní stala skupina, která bývá řazena mezi metalové hvězdy nového milénia, kombinující prvky death, groove, trash a progresivního metalu. Francouzská Gojira má na kontě pět studiových alb a tři živé DVD.

Letošní metalový headliner má k trutnoffskému Woodstocku blízko i z jiných důvodů. Gojira svými environmentálně laděnými texty šíří své přesvědčení a obavy o životní prostředí. Spolupracuje s organizací Sea Shepherd Conservation Society na ochraně mořských živočichů, zejména delfínů, velryb a žraloků. A to pro festival, jenž klade důraz také na různé občanské a ekologické aktivity, není málo.

Pořadatelé Trutnoff Open Air zároveň oznamují i první pětku českých headlinerů, kteří jsou ve znamení velkých návratů a premiér. Po dlouhých šestnácti letech se na trutnovské Bojiště a červenou půdu vrací Čechomor, který „Mezi horami…” vystoupil naposledy v roce 1999, tehdy jako téměř neznámá skupina pod názvem Českomoravská hudební společnost, se svými interpretacemi českých a především moravských lidovek.

Dalším českým umělcem je již tradiční trutnoffský host David Koller, který se před dvěma lety i loni se svým hudebním blokem stal jedním ze žhavých okének festivalu. Trutnoff má rád souvislosti. Právě David Koller s kapelou Lucie přizval na své turné na přelomu milénia jako předskokana tehdy neznámý Čechomor, a pomohl tak zvýšit okruh jeho příznivců. Kruh se uzavírá a nyní se oba setkají na jednom pódiu v rolích českých festivalových hvězd. David Koller má za sebou právě vydané album s důvtipným názvem „ČeskosLOVEnsko” a lze očekávat, že z něj na festivalu zazní čerstvé ukázky, stejně jako známé skladby z repertoáru Lucie.

Nepřehlédnutelná v letošním programu trutnoffského festivalu je bezesporu Iva Bittová se skupinou Čikori. Do podhorského ležení se vrací po třinácti letech. Neposedná houslistka, která v legendárním roce 1996 na festivalu vystoupila dokonce se skupinou Dunaj, v Čechách koncertuje zřídka a převážně se zdržuje mimo republiku. O to více bude vystoupení naší přední české houslistky a zpěvačky vzácnější. Koncert Ivy Bittové potvrzuje i letošní široké žánrové rozpětí festivalu od Prodigy, přes metal, reggae až po alternativní divoženku s houslemi.

A čas hraje pro pořadatele. „Divoženka Iva Bittová i Čechomor na festivalu hráli v době, kdy se ještě mnozí z jeho současných squaw a spolubojovníků rozkoukávali jako malí svišti zabalení v peřinkách u ňader svých matek. Dnes jsou kořením a duší festivalu,” říká s úsměvem v horském wigwamu zakladatel festivalu Martin Geronimo Věchet.

Mezi stálice Trutnoff Open Air rozhodně patří i undergroundoví Plastic People, kteří nepřímo stáli před jednatřiceti lety u zrodu tohoto festivalu a mají v jeho programu své neodmyslitelné místo. Naopak poprvé na festival přijede se svoji kapelou Illustratosphere jeden z nejlepších tuzemských zpěváků Dan Bárta, který přeskakuje na košatém stromě hudby z větve na větev, od funky k jazzu, přes rock k popu a zpět.

Permanentka na celý čtyřdenní festival momentálně stojí 1200,- Kč a lze ji zakoupit na stránkách festivalu www.festivaltrutnoff.cz nebo telefonicky na čísle 608 711 710. Ve vybraných předprodejních místech budou vstupenky k dispozici za 1300,- Kč, na místě pak bude lístek stát 1500,- Kč. Parkování a kempování je zdarma.