Jdi na obsah Jdi na menu

Novým headlinerem Open Air Festivalu se stávají Underworld!

23. 6. 2013

Datum: 08.08.-10.08.2013                      Místo: Letiště, Panenský Týnec  

022.jpgUnderworld (foto: Angelika Špicarová)

Dlouhé čekání nakonec přineslo vskutku šťavnaté ovoce - letošní line up Open Air Festivalu posiluje britská elektronická legenda Underworld!

Není to jen atraktivní marketingový tahoun, tohle jméno má pro nás i silný emocionální náboj. Jsme opravdu velmi rádi, že na letošním ročníku vystoupí právě tato elektronická legenda a Karl Hyde a Rick Smith o vystoupení v České republice skutečně velmi stáli. To není zdvořilostní fráze, ale prostý fakt.

Koncert Underworld na Open Air Festivalu dlouho visel na vlásku kvůli složité logistice, ale vše se nakonec podařilo doladit. Od vydání poslední řadovky Barking uběhly tři roky a fanoušci se letos museli spokojit s Hydeovou sólovkou Edgeland a Smithovým soundtrackem k novému snímku Dannyho Boylea Trance. Kapela se v létě evidentně nehodlá přepínat a v jejím koncertním diáři aspoň prozatím svítí jen několik málo dat. Tím spíš máme obrovskou radost z toho, že tuto elektronickou ikonu uvítáme v sobotu 10. srpna na hlavním pódiu Open Air Festivalu 2013!

027.jpgUnderworld (foto: Angelika Špicarová)

Britská formace je možná tím vůbec nejinspirativnějším a nejvlivnějším hráčem, který na elektronické scéně deváté dekády minulého století míchal karty hudebního vývoje. Rafinované vrstvení harmonií spolu s kolážovými texty a hypnotickými údernými rytmy dokonale definovaly překotné změny ve společnosti řítící se vstříc novému miléniu. Tenhle vehikl se ale dal do pohybu už koncem sedmdesátých let. Když si student umění a zároveň frontman nadějné postpunkové kapely z Cardiffu Karl Hyde tehdy nevěděl rady s porouchaným zesilovačem, dostal doporučení na technického kutila Ricka Smithe. Zatímco on si Hydea vybavuje jako „zajímavého, ale zároveň dost nesnesitelného typa“, Karl si z prvních setkání pamatuje hlavně „skvělý kabát“, který tehdy Rick nosil. A přesto na tomhle rozpačitém základě vyrostla kapela, která o třicet let později zajišťuje hudební stránku otvíracího ceremoniálu Olympijských her v Londýně. První formace, ve které oba nadšenci zkoušeli štěstí, se jmenovala The Screen Gemz a povědomí o ní se zarazilo na hranici regionu. To té druhé, Freur, se podařilo zaujmout legendárního DJe BBC Johna Peela i velkou nahrávací firmu, která je vyslala v roli předskokanů na americké turné Eurythmics. Naštěstí nabídka složit hudbu k nezávislému filmu „Underworld“ přišla dřív, než naším hochům z vyčerpávající šňůry stačilo přeskočit. A to jméno filmu znělo velmi velmi inspirativně…

029.jpgUnderworld (foto: Angelika Špicarová)

Celý fotoreport z koncertu Underworld v Praze v roce 2011 k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie

První dvě alba, natočená pod novým názvem, se s odezvou úplně neminula, ale nový fenomén zrodila teprve třetí řadovka Dubnobasswithmyheadman za výrazného přispění nového muže v týmu. Ačkoliv nelze zpochybnit roli Darrena Emersona jako katalyzátora úspěchu kapely, osou sestavy zůstává zakládající dvojice Karl Hyde a Rick Smith, která Emersonův odchod v roce 2000 spolehlivě ustála a svého ´nového Darrena´ našla v dlouhodobém spolupracovníku Darrenu Priceovi, který zůstává neoficiálním třetím členem skupiny. Unikátní estetiku dokázali UNDERWORLD přelít i do vizuálního rozměru svých aktivit, ať už jde o klipy, výpravu scény nebo reklamní spoty, které produkuje jejich pověstné studio Tomato. Navíc Karl neopomíjí rozvíjet svůj výtvarný talent – rozmáchlá, abstraktní plátna vystavuje od New Yorku přes Londýn až po Tokyo. Po fenomenálním úspěchu Trainspottingu se Danny Boyle opakovaně na kapelu obrací s prosbou o vytvoření soundtracku a Underworld na tohle vábení slyší: Extra život, Pláž, Sunshine. Nové zkušenosti přináší i zadání vytvořit hudbu k divadelnímu představení Frankenstein z roku 2011.

Diskografie UNDERWORLD čítá osm řadových alb včetně průlomových titulů Dubnobasswithmyheadman a Second Toughest In The Enfants.

A ještě jedna důležitá zpráva: Došli jsme k rozhodnutí, že současnou úroveň cen vstupenek v předprodeji až do zahájení festivalu zastropujeme, což, jak pevně věříme, je pro všechny hudební fans příznivá informace. V předprodeji tedy zůstává cena standardního vstupného po celou dobu konání OAF 2013 ve výši 800,- Kč a cena VIP vstupenky v hodnotě 1.400,- zde na webu. Lístky jsou k zakoupení i v oficiálních předprodejích Ticketpro, TicketArt a Ticketon (cena vstupenek + poplatky). Na místě pak přijde standardní vstupné na 1.200,- Kč a status VIP na 2.000,- Kč.

Související:

Na Open Air Festivalu to rozjedou neuvěřitelně nabití SKUNK ANANSIE!

OAF oznamuje první tuzemské interprety a nabízí limitovanou edici vstupenek za nejnižší cenu!