Jdi na obsah Jdi na menu

Rock for People představuje další zahraniční hvězdy!

14. 3. 2013
Datum: 02.07.–05.07.2013                             Místo: Festivalpark, Hradec Králové

rock-for-people-2013-banner.jpg

 

Billy Talent s vámi zamíří ke kořenům punkrocku

Výtečná kanadská umírněně punková parta Billy Talent z oblasti Toronta je v českých rockových luzích a hájích již zavedenou a prověřenou veličinou. Přesvědčilo se o tom ostatně i auditorium Rock for People před třemi lety nebo loni v červnu pražská Lucerna.

Počátky kapely na torontské scéně sahají až do roku 1993, kdy kapelu tehdy pojmenovanou To Each his Own parta přátel v čele se zpěvákem Benjaminem Kowalewiczem založila. A v podstatě svůj poctivý sound zakořenila do živné půdy punkrocku.

Sluší se poznamenat, že na rozdíl od řady jiných band kapela sice dvakrát v historii změnila název, ale nikdy nevyměnila členy, což je v současném hudebním světě plném stálého dynamického pohybu (ale také ponorkových nemocí, intrik, nezvládnutých prvotních úspěchů a neukojených ambicí jednotlivců) dozajista chvályhodné pozitivum. Po čase se skupina přejmenovala na Pezz, a jejich tehdejší směs grunge a hip hopu si získávala širší oblibu, potvrzenou druhým albem Watoosh!

Spor se stejnojmennou starší americkou kapelou kapela vyřešila racionálně a tak start do širšího rockového světa a za oceán stále stejný kvartet muzikantských přátel absolvoval v roce 2001 jako Billy Talent – jméno, které si již natrvalo dali podle svého oblíbeného filmového hrdiny. Všechna tři jejich eponymní alba (odlišovaná jen římskými číslicemi) i to poslední, nazvané Dead Silence, potvrzují místo téhle lidsky i umělecky pevné sestavy na scéně – té světové i té konkrétní na letošním RfP.

 

Už víme, kdo rozvibruje stage - Gogol Bordello

Králové festivalových pódií - tímto titulem se mohou kasat světoběžníci Gogol Bordello. A nejen modří vědí, že je to pravda. Tož, zapějme si tralala a těšme se na výsledek inspekce těchto globálních divochů na hlavní stage. Statiku prověří lépe než leckterý znalec z oboru...

Přestože předposlední návštěvu Eugena Hütze a jeho divoké, v New Yorku usazené multi kulti partičky na RfP “zhatila” Madonna, která si Eugena a jeho houslistu Sergeje Rjabceva vyžádala v roce 2007 ke spolupráci na přípravě písně La Isla Bonita pro charitativní projekt Live Earth, o dva roky později to Gogol Bordello všem v Hradci vynahradili i s úroky. To již měli za sebou bezpočet festivalů na pozici headlinerů a pohnutou historii plnou divokých koncertů, ale také tvrdé práce.

Jeden z přátel a občasných spolupracovníků RfP vzpomíná, že v roce 2000 viděl kapelu hrát před asi stovkou lidí v malostranské Baráčnické Rychtě, aby ji o sedm let na to sledoval s desítkami tisíc fanoušků v kotli na hlavní Pyramide Stage legendárního festivalu Glastonbury.


Co se ale nezměnilo od začátku kapely až dodnes, je energie a nasazení, které dělají z této rebelantské gypsy punkové kabaretně-hudební smršti jeden z nejlepších live bandů současnosti.

Eugen Hütz, Ukrajinec s romskými kořeny, jehož rodina emigrovala po havárii v Černobylu a on se usadil v USA poté, co prošel martyriem utečeneckých táborů v Evropě, o zdrojích výjimečnosti a síly hudby GB říká: “Romové mají divošský způsob vytváření muziky. Pocházejí z kultury, kde hudba je jediným způsobem k přežití. Podobně jako reggae jejich hudba vznikla mezi chudými lidmi, kteří nemají nic jiného než ji. Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši.”

 

Až ke hvězdám s Thirty Seconds To Mars...

Po stejném „tahounu“ jako pořadatelé Rock Am Ring / Rock Im Park jsme sáhli letos i my. A můžeme tak s oprávněnou hrdostí ohlásit druhého z letošních headlinerů – kalifornskou rockovou kapelu THIRTY SECONDS TO MARS.

Vedle již potvrzených Queens Of The Stone Age jde o další formaci, která na letošní rok ohlásila nové a miliony fanoušků po celém světě vyhlížené studiové album. V případě tria vedeného Jaredem Leto jsou očekávání na místě: poslední deska Thirty Seconds To Mars z roku 2009 s názvem This Is War byla nejen komerčně velmi úspěšná, ale pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.

„Čtyři roky od poslední desky, velmi slibné ohlasy na nový singl, výborná kondice a věhlas kapely, která se chce dle všeho stát hvězdou letošní festivalové sezony v Evropě – co více si přát?,“ říká na adresu Thirty Seconds To Mars Michal Thomes, ředitel Rock for People.

Jedna z nejzajímavějších a nejpopulárnějších kapel z rockově úrodné Kalifornie vznikla původně jako rodinný projekt bratří Letových v roce 1998. Jared Leto, frontman skupiny, zpívá a hraje na kytaru, prošel několika uměleckými školami a popularitu sbírá i coby hollywoodský herec. Jeho starší bratr Shannon, bubeník kapely, se na filmovém plátně objevuje čas od času také a rovněž se věnuje fotografii. Třetím členem Marsů je původem bosenský Chorvat Tomislav Miličević, kytarista, varhaník a houslista.

Kapela má za sebou tři alba, přičemž poslední z nich This Is War považuje za zcela přelomové. Vznikalo ve velmi pohnutém období jejích osobních i profesních peripetií. Jared Leto vzpomíná: “Zabralo to dva roky, došli jsme do pekla a zpátky. V jednom momentě jsem měl pocit, že je to náš konec, ale nakonec z toho všeho vzešla užitečná zkušenost změny. Není to moc o vývoji, je to prostě revoluce. Něco jako příchod nového věku.”

Kapela se spojila při přípravě alba s jedněmi z nejlepších producentů současnosti Floodem (U2, Nine Inch Nails, Depeche Mode, Smashing Pumpkins) a Stevem Lillywhitem (U2, The Rolling Stones, Peter Gabriel). Jared vysvětluje: “Flood má karmickou schopnost pracovat s kapelami a lidmi, kteří jsou uprostřed období intenzivních změn svého kreativního života. Věděli jsme, že chceme něco jiného, nového a neočekávaného. A Flood byl ideální průvodce na téhle cestě.”

Za výjimečný prvek alba lze považovat i unikátní spoluúčast tisícovek členů fanouškovské komunity zvané Echelon. Ti se na nahrávce podíleli jednak živě na jednom z koncertů a hlavně také prostřednictvím takzvaného Digitálního Summitu, který v srpnu 2009 umožnil fanouškům z celého světa včetně Iránu stát se spolutvůrci alba přes nahrávky zaslané po internetu prostřednictvím TwidVid. 

Kapela si této spolupráce velmi cenila a doposud ji považuje za integrální součást alba a jeden z jeho určujících elementů. Nejen proto se stala nahrávka This Is War komerčně velmi úspěšnou a pro mnohé kanonizovala obsah i formu rockové hudby 21. století.

Mezi headlinery letošního RfP se tak řadí kapela, jež prodala již přes 3,5 milionů kusů alb, jejíž videa posbírala řadu ocenění (MTV Video Music Award, Fuse Award, Kerrang! Award) a kterým Youtube napočítalo již přes 100 milionů zhlédnutí. K více než pěti stovkám koncertů (namátkou z největších festivalů Lollapalooza v USA, Pinkpop v Holandsku, Download v UK, Rock am Ring v Německu či japonský Summer Sonic) tak přibude letos i možnost pro české fandy, zažít její unikátní show na hradeckém letišti.

 

Související:

Rock for People představuje zahraniční headlinery!

 

Line-up

Queens of the Stone Age /US/

Thirty Seconds To Mars /US/

The Parov Stelar Band /AT/, Billy Talent /CA/, Gogol Bordello /US/, Charlie Straight, Klaxons /GB/, Kryštof, Papa Roach /US/, Please The Trees & Elpida, Pražský výběr, Xindl XXL, A Day To Remember /US/, Aneta Langerová, Dubioza Kolektiv /BA/, Filharmonie Hradec Králové, Hacktivist /GB/, Pipes and Pints, Sto zvířat

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář