Jdi na obsah Jdi na menu

Americká alternativní metalová kapela Baroness míří do Prahy!

30. 12. 2015

Live: Baroness

Datum: 17.03.2016                                          Místo: Lucerna Music Bar, Praha

baroness-2016.jpgBaroness (foto - zdroj: Lucerna Music Bar) 

Nové album Baroness je triumfálním návratem s těmi největšími a nejvelkolepějšími riffy a sbory, které tito hudební dobrodruzi kdy nahráli. Ale jeho fialový název „Purple” také reflektuje temný moment jejich nedávné historie.

V roce 2012 přežili děsivou nehodu svého autobusu. „Kapela utrpěla obrovské zhmoždění,” říká zpěvák a kytarista John Baizley o nehodě. „Bylo to poranění, které nám celkem na dost dlouho zabránilo normálně fungovat. Doufáme, že tahle deska je takovým odrazovým můstkem, který nám pomůže z toho všeho se dostat.”

Baroness představí své fialové album příští rok v Evropě. V kalendáři nechybí ani Praha, kam se vrátí již poněkolikáté. Jejich „Purple Tour” zavítá 17. března do pražského Lucerna Music Baru.

Nahrávka vyšla 18. prosince a vznikala pod dohledem producenta Davea Fridmanna (the Flaming Lips, Sleater-Kinney), který se pokusil pomoci sdělit posluchačům veškeré pocity, které Baroness v nedávné době zažili, a přeměnit je ve vítězný pokřik. Album „Purple” bylo nahráno s napůl pozměněnou kapelou – Baizley a Pete Adams (kytara, vokály) a nováčci Nick Jost (basová kytara, klávesy) a Sebastian Thomson (bicí) nahráli 10 komplikovaně vrstevnatých skladeb s texty o nehodě samotné, o boji s cílem rychle se zotavit a jejich neustálém úsilí o umělecké i lidské přežití.

„Nechtěli jsme natočit pomalou temnou desku,” říká Adams. „Potřebovali jsme zrychlit. Potřebovali jsme být melodičtí a zároveň agresivní. Myslím, že se nám tím podařilo dostat ze sebe všechny ty pocity, všechny emoce, všechno od hněvu ke kopnutí do vrtule.”

Baroness vznikli v roce 2003 v Savannah, ve státu Georgia. V roce 2007 vydali svůj kritikou oceňovaný debut s nádechem sludge „Red Album”, které metalový časopis Revolver zvolil albem roku. Následovala tvrdší nahrávka „Blue Record” – album roku v anketě extrémního metalového magazínu Decibel. Ale průlom a naprosté otevření se přišlo s dvojalbem z roku 2012 „Yellow & Green” – podle časopisu Spin Metal Album of the Year.

Téhož roku, necelý měsíc po vydání desky, však v Anglii přichází tragická nehoda. Po pádu autobusu z výšky devíti metrů z viaduktu poblíž města Bath si Baizley zlomil levou ruku a levou nohu a tehdejší basák Matt Maggioni a bubeník Allen Blickle utrpěli zlomeniny obratlů. Jako zázrakem nikdo nezemřel. Baizley strávil dva a půl týdne bez pohybu v nemocnici a následující měsíce se zotavoval. Po rozhovoru s Jamesem Hetfieldem, který prožil podobnou nehodu, se rozhodl pokračovat v hraní v Baroness.

Na jaře 2013 se po přátelském rozloučení s Maggionim a Blicklem s novou sestavou představili svým fanouškům na „Thank You Tour”. Tehdy začaly vznikat první skladby na „Purple”„Všechno pak šlo celkem hladce,” říká Thomson. „Jediné, co nám dalo trochu zabrat, bylo naučit se spolu psát písničky. To nám trvalo tak měsíc, dva, ale pak to už jelo.”

„Teď je v tom mnohem víc hravosti,” říká Adams. „Všichni jsou pozitivní, žádný opruz. Lidi se teď v Baroness smějí a usmívají mnohem víc než kdy jindy. Tak to prostě je a já jsem za to moc šťastný.” Zhmožděnina se začíná léčit…

Vstupenky za 390,- Kč + poplatky jsou k zakoupení na webu musicbar.cz a v sítích GoOut.cz, Eventim, Ticketpro a Ticketportal. Na pokladně Lucerna Music Baru jsou bez poplatků. Na místě v den koncertu budou lístky za 490,- Kč.