Jdi na obsah Jdi na menu

Charles Aznavour se poprvé představí v České republice!

21. 12. 2015

Live: Charles Aznavour

Datum: 06.04.2016                          Místo: Kongresové centrum, Praha

charles-aznavour-2016.jpgCharles Aznavour (foto - zdroj: jmw.cz)

Legendární francouzský šansoniér, zpěvák, hudebník a herec Charles Aznavour přijede premiérově do České republiky.

Vystoupí 6. dubna v pražském Kongresovém centru s „farewell” – rozlučkovým – programem, při kterém zpívá nejznámější písně ze své bohaté hudební kariéry.

Ve svých 91 letech je Charles Aznavour jednou z největších žijících osobností světové hudby, zpívá v osmi jazycích, za svou osmdesátiletou kariéru složil přes 1000 skladeb, nahrál desítky alb, jichž prodal přes 100 milionů kopií.

Je označován za „nového romantika, Napoleona šansonu, francouzského Franka Sinatru, nebo malého muže se smutnýma očima, který do francouzské hudby přinesl nostalgii, melancholii i dříve tabuizovaná témata”.

Charles Aznavour v České republice vystoupí vůbec poprvé, v bývalém Československu koncertoval jen jednou v Bratislavě v listopadu 1978. V Praze měl vystoupit v roce 1969, koncert ale v souvislosti se smrtí Jana Palacha zrušil.

Charles Aznavour se narodil v roce 1924 v Paříži jako Shahnour Varenagh Aznavourian arménským rodičům, kteří uprchli z vlasti před genocidou. V devíti letech odešel ze školy a stal se z něj dětský herec. Během německé okupace Paříže zpíval v kabaretech, zatímco jeho rodiče skrývali doma Armény, Židy, Rusy i komunisty.

Po válce spolupracoval s Edith Piaf jako autor hudby i textů jejích písní. V 50. letech se osamostatnil a postupně zaznamenal úspěch po celém světě. K tomu mu pomáhala i jeho obrovská jazyková výbava, kdy řadu skladeb nazpíval v několika verzích. Jeho písně ovlivnily mnoho světoznámých umělců, kteří je také nahráli – od Eltona Johna, přes Sammyho Davise Jr., Raye Charlese až po Celine Dion. Jednu z jeho nejznámějších skladeb, „La Bohème”, nazpívala česky také Hana Hegerová.

Hrál ve více než 60 filmech, k asi nejznámějším rolím patří ta ve snímku Francoise Truffauta „Střílejte na pianistu”. V anketě televizní stanice CNN byl Aznavour jmenován Největším umělcem 20. století.

Je držitelem mnoha cen a vyznamenání (Zlatý lev, César, Řád čestné legie, Síň slávy). Aznavour se také aktivně hlásí ke svým arménským kořenům. „Smířil jsem se s tím, čemu se říká osud. Po všem zlu, které přinesl mému národu, se ke mně zachoval docela dobře. Ale zbývá mu hodně udělat, aby pomohl těm, kdo čekají ještě na jednu šanci,” prohlásil ve své biografii. Od roku 1995 je stálým vyslancem UNESCO pro Arménii a v roce 2009 se stal arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku.

Od roku 2006 vystupuje po celém světě v rámci rozlučkového turné, loni nazpíval duet se zpěvačkou ZAZ a své 90. narozeniny oslavil na pódiu v Berlíně.

Od minulého roku koncertoval například v New Yorku, Moskvě, Montrealu, Londýně a Varšavě. Letos v září absolvoval šest koncertů v Paříži a zatím poslední v listopadu v Royal Albert Hall.

Vstupenky na pražský koncert v cenách od 1990,- Kč do 7990,- Kč jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketportal. Koncert pořádá P&J Music v rámci série Jazz Meets World ve spolupráci s Charm Music.