Jdi na obsah Jdi na menu

Japonská heavy metalová kapela Loudness zavítá poprvé do Čech!

23. 4. 2015

Live: Loudness  

Datum: 16.11.2015                                                      Místo: Nová Chmelnice, Praha

loudness2015.jpgLoudness (foto - zdroj: loudnessjp.com)

Nejslavnější japonská heavy metalová kapela Loudness míří premiérově do České republiky! Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí 16. listopadu v pražském klubu Nová Chmelnice.

Historie vzniku kapely spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny Lazy, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi rozhodli k založení vlastní formace. Po několika konkurzech na post zpěváka, padla volba na člena Earthshaker Minoru Niiharu a čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začínají nahrávat své debutové album „The Birthday Eve”, které vychází ještě v listopadu téhož roku a odstartuje japonskou rockovou revoluci.

Po zaslouženém úspěchu prvního alba, následují v rychlém sledu další dvě desky „Devil Soldier” (1982) a „The Law of Devil´s Law” (1983). Na obě alba byl najat ke spolupráci americký inženýr Daniel McLendon a určitě i díky tomu, se otevřeli Loudness dveře do světa. Stávají se první japonskou kapelou, která se vydává na turné po USA v červenci 1983 a poté i po Evropě a jsou díky tomu nedílnou součástí mezinárodní hudební scény.

V září téhož roku se k týmu připojil Julian Mendelsohn, který dříve spolupracoval se skupinou Yes a s jeho pomocí bylo nahráno ve Velké Británii album „Disillusion”. To bylo pro Loudness poprvé, kdy nahrávali v zámoří.

V květnu 1984 podepsali smlouvu s Atlantic Records, což znamelo obrovský úspěch v historii, kdy japonská kapela dostala smlouvu od tohoto giganta. V srpnu se v Los Angeles rozjelo nahrávání dalšího alba, ovšem tentokrát s celosvětovou distribucí a s pomocí Maxe Normana, známého třeba jako producenta Ozzy Osbourna. Z této spolupráce se vyloupne album „Thunder In The East” a na japonském žebříčku se vyšplhá až na 4. místo v prodeji. V USA se v Billboardu dostalo až na 74. pozici a zůstává v žebříčku 19 týdnů. Následuje americké turné s Mötley Crüe a Loudness se stávají první japonskou kapelou, která vystupuje v Madison Square Garden.

S dalším albem „Hurricane Eyes” opět vypomůže Max Norman, ale fanoušky skupiny čeká nenadálý šok. V prosinci 1988 kapelu opouští frontman Minoru Niihara.

Následuje řada konkurzů na uvolněné místo frontmana, ale dlouhou dobu se nedaří Niiharu nahradit. Nakonec padne volba na „neasijského” pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra je zacelena a v září 1989 vychází deska „Soldier Of Fortune”. Vescera vydrží do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučí údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následuje, když v roce 1992 odchází i Masayoshi Yamashita.

V nadcházejících letech nahrávají s pravidelností další alba, střídají se hráči a kapela se několikrát dostane na pokraj rozpadu. To trvá až do roku 2000, kdy se Takasaki stále více zaobírá otázkou reunionu původní sestavy. V květnu proběhnou první schůzky a k veliké radosti obrovské fanouškovské základny po celém světě, se nakonec dohodnou.

V březnu 2001 vydávají po třináctileté přestávce nové album v původní sestavě „Spiritual Canoe” a v září vyráží na turné s kanadskými Annihilator. Skupina chytá druhý dech, účastní se mnoha velkých festivalů a opět křižuje svět. Zdá se, že Loudness jsou definitivně zpátky.

Rána osudu zasáhne v dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba „Metal Mad”. U bubeníka Munetaka Higuchiho je diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku odchází definitivně na druhý břeh ve věku 49 let.

V roce 2009 na jeho stoličku usedá Masayuki Suzuki, vnáší do kapely novou energii a ve stejné sestavě přijedou Loudness poprvé i do Prahy.

Sestava Loudness:

Akira Takasaki  -  kytara
Minoru Niihara – zpěv
Masayoshi Yamashita – baskytara
Masayuki Suzuki – bicí

Vstupenky na koncert Loudness jsou k dostání v předprodejní síti Ticketpro za 499,- Kč.