Jdi na obsah Jdi na menu

Jihoafrická zpěvačka Nomfusi v září poprvé zavítá do Prahy!

4. 9. 2014

Live: Nomfusi

Datum: 18.09.2014                                    Místo: Lucerna Music Bar, Praha

nomfusi2014.jpgNomfusi & The Lucky Charms (foto - zdroj: cronicasdaterra.com)

Ti, kteří se nemohli zúčastnit vystoupení zpěvačky Nomfusi, které proběhlo na letošních Colours of Ostrava, nemusí smutnit, protože tato podmanivá jihoafrická umělkyně v rámci svého turné zavítá v září do České republiky podruhé.

Nomfusi se narodila na venkově v Jižní Africe, v Kapské provincii. Otec byl ve vězení víc než 20 let, matka ji vychovávala sama. Zasvětila ji do tradičních rituálů Sangoma (kombinace péče o člověka, tance a hudby). Nomfusi se všemu dychtivě učila. Když jí bylo 12 let, zemřela její matka na AIDS. Starala se o ni teta, která později také zemřela na AIDS. V nové pěstounské rodině ji týrali a tak hledala útočiště u svého bratra v Kapském Městě.

Rozhodla se bojovat. Přes všechna protivenství nepromarnila tato léta. Začala psát poezii, první báseň (Uthando – Láska) vznikla na matčin pohřeb. Když přišla do Kapského Města, sotva uměla anglicky, ale podařilo se jí dostat místo v restauraci jako servírka a zpěvačka. Koncem roku 2007, když zpívala v místním kostelíku, ji akademie Vivacious Voice vybrala a nabídla jí stipendium pro výuku zpěvu a kompozice v Kapském Městě.

V květnu 2009, při absolventském koncertu školy, podepsala smlouvu s Universal Music. V předešlých měsících totiž už začala vystupovat na prestižních akcích, například na Cape Town International Jazz Festivalu nebo na Miriam Makeba Medley (únor 2009). Noční můra se tak proměnila v pohádku.

Od počátku tohoto úspěchu byla Nomfusi doprovázena šesti hudebníky The Lucky Charms. Společně produkují hudbu, která je věrná africkým tradicím, jsou však přístupni i gospelu, rocku, R&B a ranému Motownu – křížení stylů, období i hudebních světů. Jejich první album s názvem „Kwazibani“ (Kdo ví?) vyšlo v průběhu roku 2009.

Následně hojně koncertovala po celém světě a roku 2012 vyšlo její, zatím poslední, album Take me home. V říjnu 2013 se Nomfusi představila na veletrhu Womex ve velšském Cardiffu. Letos absolvuje turné po Kanadě, Spojených státech a po Evropě. Do pražského Lucerna Music Baru dorazí ve čtvrtek 18. září.

Informace o obsazení:

Nomfusi Gotyana: lead vocal
Simangele Mashazi: backing vocal
Godfrey Dyantyi: bass
Mark Williams: guitar
James Brown: keyboard
Robbie Smith: drums

Vstupenky za 300,- Kč jsou k dispozici na pokladně Lucerna Music Baru, v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream a Ticket-Art navýšené o poplatky prodejce.

Web: lucerna.musicbar.cz