Jdi na obsah Jdi na menu

Laibach přijedou v dubnu do Prahy představit nové album!

6. 3. 2014

Live: Laibach

Datum: 18.04.2014                   Místo: Divadlo Archa, Praha

007---laibach.jpgLaibach (foto: Angelika Špicarová)

Dlouhých osm let si všichni příznivci slovinských Laibach museli počkat na jejich nové studiové album. Kapela jejich trpělivost konečně odmění - novinkou "Spectre", kterou 18. dubna přijede osobně představit do pražského Divadla Archa.

Na albu "Spectre", kterým Laibach navazují na koncepční desku "Volk" z roku 2006, kde "po svém" upravili národní hymny, se skupina představuje v o poznání elektroničtější poloze. Opravdu smělý krok vpřed ale učinila v textech. Přestože se Laibach politických témat opakovaně dotýkali a budili kontroverzní dojmy již dříve, od označení politické kapely se vždy ostře distancovali. Až nyní, s deskou "Spectre" a texty tak přímými, že nemohou být interpretovány jinak, než jak byly napsány, se skupina zbavuje politické neutrality a otevřeně zaujímá jednoznačně vyhraněný postoj.

Turné, které vypukne 6. března ve švýcarském Luzernu, zahrnuje celkem 24 zastávek po největších evropských metropolích jako Londýn, Paříž, Berlín nebo Amsterdam a současně první výpravu Laibach do Číny, kde jejich vystoupení v Hong Kongu bude předcházet výstava "Laibach Kunst" a seminář Laibach na tamní Městské univerzitě.

006---laibach.jpgLaibach (foto: Angelika Špicarová)

Skupina Laibach vznikla v roce 1980 v hornickém městečku Trbovlje ve středním Slovinsku. Po pěti letech bojů s totalitní cenzurou v jejich domovině, které vyústily v zákaz činnosti skupiny po celém území tehdejší Jugoslávie, nabyli vydavatelské svobody v zahraničí. V roce 1985 jim v Hamburku vyšlo album "Rekapitulacija 1980-1984" a o rok později v Anglii deska "Nova Akropola". Skutečný průlom však vyvolala až deska "Opus dei" z jara 1987, kterou zaštítilo britské vydavatelství Mute a následující nahrávka "Sympathy For The Devil" z roku 1989, s níž se Laibach rozjeli na rozsáhlé turné po Evropě a Spojených státech. Nálepka kontroverzní kapely, skvělé coververze hitů např. od Opus, Queen, Beatles nebo Rolling Stones, svébytná industriální hudba, zajímavá pódiová show, odvážné multimediální projekty...to vše způsobilo, že si svět Laibach záhy zamiloval a miluje je dodnes. Velké přízni se skupina těší také u českého publika, před kterým koncertovala naposledy v roce 2012 v Paláci Akropolis v souvislosti s vydáním jejího soundtracku k scifi filmu "Iron Sky".

018---laibach.jpg Laibach (foto: Angelika Špicarová)

001---laibach.jpg

Fotoreport z koncertu Laibach v Praze z roku 2012 k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie

Vstupenky za 700,- Kč jsou k dostání v pokladně divadla, on-line a v předprodejních sítích Ticketpro, Eventim a Ticketportal.

Dubnový pražský koncert pořádá Divadlo Archa ve spolupráci s Laibach.