Jdi na obsah Jdi na menu

Legenda elektroniky Carl Craig míří do Prahy!

26. 8. 2014

Live: Carl Craig          

Datum: 12.09.2014                            Místo: Roxy, Praha

carlcraig2014.jpgCarl Craig (foto - zdroj: ticketpro.cz)

Detroitská legenda, kterou není třeba představovat. Carl Craig patří mezi nejrespektovanější a nejvlivnější osobnosti elektronické scény a již přes dvacet pět let udává směr světové (nejen) techno kultury. Nadčasová fůze elektroniky, jazzu, soulu, ale i klasické hudby je to, co Carla Craiga odlišuje od ostatních špičkových DJů a producentů.

Multiinstrumentalista, skvělý DJ, vlivný producent a trend-setter, to je Carl Craig. V pražském klubu Roxy budeme mít 12. září příležitost společně si vychutnat jeho exkluzivní tříhodinový set.

Na počátku bylo temno, pásová výroba, frustrace z let osmdesátých a pár mladých kluků z města aut u jezera Michigan, kteří si vyjeli na výlet do Chicaga, kde už v té době žil zázrak jménem house music. Detroit ale není Chicago a parta kolem Derricka Maye, Kevina Saundersona, Juana Atkinse (Belleville Three) si toho byla vědoma. "Čím tvrději jsme hráli, tím více lidi tancovali", shrnul přerod funku, disca do elektroniky detroitský DJ veterán Folton Howard. Uběhlo pár let a vzniklo tzv. DetroitTechno, které ovládlo místní kluby i haly a rychlým tempem se rozšiřovalo dále po USA.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let nastoupila "druhá" vlna, která znamenala světový boom techno music, v jejímž čele byli Jeff Mills a právě Carl Craig.

Carl Craig je popisován jako kreativní vizionář a průkopník elektronické hudby obecně, elegantní opinion-leader a progresivní tahoun, který inspiroval mnoho umělců. Na svém kontě má sice nominaci na cenu Grammy (2008 - remix Lika A Child), ale důvod, proč je po 30 letech stále jednou z nejuznávanějších osobností, je někde jinde. Je to jeho různorodost a neustálá touha po změně a experimentu i proti proudu. Atmosférická techno produkce, ale funky nálady, monstrózní orchestrální aranže, ale i klubová jazzová performance. To je jen kapka z moře diverzity, kterou se za ta léta prezentoval a jež ho navždy umístila do pomyslné síně slávy elektronické hudby.

Jeho první track vyšel již v roce 1989 jako spolupráce s Derrickem Mayem. Vzhledem k chuti k absolutní tvůrčí svobodě založil v roce 1991 label Planet-E, kde vydal celkem 7 alb a mnoho releasů, ať už tanečních, jazzových či experimentálních pod jmény jako 69, BFC, C2, Innerzone Orchestra, No Boundaries, Psyche, Paperclip People, Tres Demented atd. Různorodost a cit pro experiment dokládá i lámaný track Bug In The Bassbin, který je považován za inspiraci pro vznik u nás tak populárního drum&bassu.

Kvalitu DJských a live vystoupení u Craiga, jako multiinstrumentalisty, není třeba probírat. Vrcholem je spolupráce s Les Siècles Orchestra v Citéde la Musique v Paříži. Toto legendární vystoupení se dodnes považuje za přelomové, co se týče spojení klasické a elektronické hudby. Po senzačním úspěchu proběhlo mnoho dalších společných vystoupení i variací jako špičkový mutlimediální projekt Versus a Versus 2.0 při Red Bull Music Academy.

Na svém kontě má Carl Craig remixy pro umělce z různých barev hudebního spektra jako jsou LCD Soundsystem, Hot Chip, Junior Boys, Tori Amos, Goldfrapp, Caribou, Unkle, Yello a další. Jeho label Planet-E má na seznamu velikány jako Francesco Mora Catlett, Naomi Daniel, Flexitone, Jason Hogans, Kenny Larkin, Monty Luke, Moodyman, Kevin Saunderson, Big Tone, Tribe, Urban Tribe.

Carlovy kořeny vždy zůstaly v Detroitu, kde žije dodnes a je jeho hudebním ambasadorem. Stál u zrodu Detroit Electronic Music Festivalu v roce 2000 a doteď je jedním z jeho hlavních hnacích motorů.

Dámy a pánové, připravte si své nejlepší párty obleky. Přijíždí elegán a hudební inovátor, bez kterého by byla světová scéna (i včetně Roxy) jiná a bez debat chudší. Už brzy - Carl Craig - 12. září v Roxy!

Vstupenky za 420,- Kč jsou k dispozici v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal.