Jdi na obsah Jdi na menu

Legendární kytarista John McLaughlin vystoupí v České republice!

23. 11. 2016

Live: John McLaughlin & The 4th Dimension

Datum: 05.03.2017                                                          Místo: Forum Karlín, Praha

john-mclaughlin_2017.jpgJohn McLaughlin (foto - zdroj: ArtsMarketing.CZ)

John McLaughlin, jeden z nejslavnějších světových kytaristů, skladatel a zakladatel hudebního stylu fusion, zahraje s kapelou The 4th Dimension 5. března ve Foru Karlín. Do Prahy se vrátí po dlouhých devíti letech.

John McLaughlin během své bohaté hudební kariéry nahrával s Milesem Davisem, Carlosem Santanou, Waynem Shorterem, Chickem Coreou, Tony Williamsem, Stingem, Jeffem Beckem, Jimi Hendrixem, Al Di Meolou či Pacem De Lucíou. Na svém kontě má mnoho alb, ať už s vlastními projekty (např. Mahavishnu Orchestra, The Free Spirits, Heart of Think) nebo jako hostující kytarista. V 70. letech se jako mnoho dalších západních muzikantů stal žákem indického guru Sri Chinmoye a přijal jméno Mahavishnu. John McLaughlin je držitelem několika Grammy a dalších ocenění. Pro jeho styl je charakteristická neuvěřitelná rychlost, síla a virtuozita. Žánrovým rozpětím, kdy se lehce pohyboval od jazzu přes rock až po indickou či klasickou západní hudbu, ovlivnil mnoho předních kytaristů a hudebníků.

John McLaughlin se narodil v roce 1942 ve Velké Británii, na kytaru se naučil jako samouk. Po přestěhování do USA na konci šedesátých let hrál se skupinou Tonyho Williamse Lifetime a také s Milesem Davisem na jeho jazz fusion albech „In a Silent Way” a „Bitches Brew”. Jeho reputace kytarového virtuóza a vyhledávaného studiového hudebníka v té době rostla, což dokazuje celá řada nahrávek s hudebními legendami, jakými jsou např. Miroslav Vitouš, Larry Coryell, Joe Farrell, Wayne Shorter, Carla Bley a další.

V roce 1970 po setkání s indickým duchovním vůdcem Sri Chinmoyem a po studiu východní filosofie a hudby přijímá jméno Mahavishnu. V té době se jeho kytarové linky mění na výkonnější, agresivnější a rychlejší styl hraní, který se naplno uplatní v legendární formaci The Mahavishnu Orchestra. Skupina předváděla technicky virtuózní a stylově dokonalou hudbu, ve které se spojoval elektrický jazz a rock s východními vlivy. Výbušné střety mezi osobnostmi v Mahavishnu Orchestra vedly po třech deskách a dvou letech koncertování k zániku kapely. V rozhovoru pro časopis Down Beat se klávesista Chick Corea nechal slyšet: „to, co John McLaughlin dělal s elektrickou kytarou, posadilo hudební svět na zadek. Nikdo nikdy předtím neslyšel někoho takhle hrát. Johnova kapela mě, ještě více než zkušenost s Milesem Davisem, vedla k touze otočit volume doprava a psát mnohem dramatičtější muziku. Takovou, ze které máte husí kůži a vstávají vám vlasy na hlavě.”

Už v roce 1972 začal John McLaughlin spolupracovat s dalším žákem Sri Chinmoye, s kytaristou Carlosem Santanou. Výsledkem jejich spolupráce bylo vynikající album „Love Devotion Surrender” a následující světové turné. Po hraní se Santanou John McLaughlin zúročil svá studia klasické indické hudby. V roce 1974 zakládá a v dalších letech nahrává a koncertuje se skupinou Shakti, která provozovala novou akustickou muziku spojující indickou tématiku s prvky jazzu, a tudíž může být považována za průkopníka world music. John byl vůbec prvním hudebníkem ze západu, který dosáhl uznání s interpretací indické hudby u indického publika. Ve své bohaté kariéře se k tomuto konceptu John McLaughlin vrátil ještě jednou na přelomu století s projektem Remember Shakti.

V roce 1979 John McLaughlin vytvořil kytarové trio s flamencovým kytaristou Pacem de Lucíou a jazzovým kytaristou Larrym Coryellem, který byl na počátku roku 1980 nahrazen Alem Di Meolou. V roce 1981 vyšlo živé album „Friday Night in San Francisco”, které je dodnes považováno za jedno z nejlepších živých alb v historii populární hudby. Stejně jako v předchozím projektu se Shakti došlo k reinkarnaci v roce 1996. Kytaristé vydali novou desku a vyrazili na společné turné. Následující roky jsou pro Johna McLaughlina ve znamení nahrávek (více než 30 řadových alb a několik výukových DVD) a častého koncertování v různých sestavách.

Od roku 2007 pravidelně vystupuje se svojí kapelou The 4th Dimension, kterou v součastnosti tvoří britský klávesista a bubeník Gary Husband, kamerunský baskytarista Étienne M´Bappé a indický bubeník Ranjit Barot. Ve stejné sestavě skupinu uvidíte i 5. března ve Foru Karlín.

Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro v cenových relacích od 750,- Kč do 2150,- Kč.