Jdi na obsah Jdi na menu

Legendární Manfred Mann’s Earth Band míří do Prahy!

11. 1. 2015

Live: Manfred Mann's Earth Band

Datum: 09.04.2015                            Místo: Lucerna Music Bar, Praha

manfred-mann---s-earth-band-2015.jpgManfred Mann’s Earth Band (foto - zdroj: Live Nation)

Do České republiky se vrací jedna z posledních živoucích legend světového rocku, skupina Manfred Mann’s Earth Band klávesisty Manfreda Manna. Koncert potěší každého, kdo má rád propojení klasického rocku, jazzu a popu. Návštěvníci se mohou těšit na skvěle sehranou kapelu plnou vynikajících muzikantů.

Umělecká kariéra Manfreda Manna trvá úctyhodných šest desetiletí a v hudebním průmyslu ve Velké Británii tento legendární muzikant oslavil již své padesátiny. Zatímco jeho pomyslná hvězda ztrácela svůj lesk - alespoň podle britských médií, Manfred Mann do současnosti nepřestal formovat kapely, nahrávat novou muziku, spolupracovat s nejrůznějšími hudebními kolegy a koncertovat. Manfred Mann je především známý jako interpret materiálu jiných umělců. Vybírá si často obskurní nebo neznámé skladby, které interpretuje vlastním a originálním způsobem. Výsledkem často byly zcela odlišné verze takových písniček. Bob Dylan, Bruce Springsteen, Mike Heron, Sting, Paul Weller, Del Amitri, Super Furry Animals - to je jen část umělců, kterým se dostalo pozornosti Manfreda Manna. Vzniklo mnoho památných singlů nebo albových skladeb.

Do Velké Británie Manfred přijel v roce 1961 ze své rodné Jižní Afriky. Rychle se etabloval a brzy začal spolupracovat s Mikem Huggem, spolu poté vytvořili Mann-Hugg Blues Brothers. Zakrátko je doplnil Paul Jones a společně pak přešli k hraní spíše rhythmandbluesových skladeb. První nahrávací smlouva s HMV(EMI) na sebe nenechala dlouho čekat, stejně tak i změna jeho původního jména na Manfred Mann.

Průlomem byla pro kapelu nabídka ke složení nové ústřední melodie pro televizní show „Ready Steady Go". Skladbu „5-4-3-2-1" složili Manfred s Mikem Huggem a Paulem Jonesem - tehdy se zrodila formace, která byla v hitparádách konzistentně úspěšná v průběhu celých šedesátých let. Skladby „Do Wah Diddy Diddy", „Pretty Flamingo" a „Mighty Quinn" se umístily na prvních příčkách britského žebříčku a upevnily jejich pozici na popové scéně. Popová „svěrací kazajka" nicméně členům skupiny příliš neumožňovala vyjádřit svůj vlastní vkus a v roce 1968 se cesty jednotlivých hudebníků rozdělily.

Jako reakci na léta popových úspěchů založili Manfred Mann a Mike Hugg v roce 1969 skupinu Manfred Mann Chapter Three. Kapela však byla krátkodobým projektem omezovaným svými vlastními pravidly. „Bylo to vědomé rozhodnutí obrátit se zády k tomu, co jsme dělali doposud, ale měli jsme příliš mnoho anti-popových pravidel; žádnou kytaru a měli jsme psát jen své vlastní písně."

Vydali dvě jazzová alba, která byla dopředu předurčena k malému komerčnímu úspěchu. Přesto po více než čtyřiceti letech od svého vydání dostávají skladby z alb nový rozměr a to především díky The Prodigy, kteří použili sampl skladby „One Way Glass" do svého tracku „Stand Up". Po Chapter Three vzniká Manfredova další kapela - Earth Band - poprvé spolu hráli v březnu 1971. Skupina se zbavila pout pravidel Chapter Three a vytvořila svůj vlastní styl, který se od té doby neustále vyvíjí. Během své čtyřicetileté existence se Earth Band představil na koncertech ve Spojených Státech, Evropě nebo Austrálii.

Eponymní první album vyšlo v roce 1972. O rok později se Manfred Mann´s Eart Band vrátili do hitparád se singlem „Joybringer", založeným na skladbě „Jupiter, Bringer Of Jollity", pod kterou je původně podepsán Gustav Holtz. V roce 1976 se Earth Bandu dostalo kritické i posluchačské pozornosti především díky vydání alba „Roaring Silence" a hitovému singlu „Blinded By The Light", který si skvěle vedl v hitparádách na obou stranách oceánu. Přes tento úspěch a čtyři roky na turné po USA se kapela k tomuto významnému trhu nakonec obrátila zády. „Koncertovali jsme po Americe spoustu podivných týdnů, během kterých jsem neviděl své děti a vrátili se s 1500 dolary v kapse - a nahrávkou na první příčce hitparády! Americký trh jsme nikdy nedobyli, jen jsme měli jeden velký hit. Takže jsme se v Americe nikdy neproslavili."

V době vydání dalšího alba „Watch" v roce 1978 Velkou Británii ovládl punk a nová vlna a kapela byla zdánlivě odsouzena k zániku. Nicméně různé hudební trendy na kontinentě nabídly nový trh, zejména pak v Německu. „Watch" se v Německu stalo nejprodávanějším albem za Pomádou a Horečkou sobotní noci. V průběhu dalších osmi let formace intenzivně koncertovala po celé Evropě a pravidelně vydávala své nahrávky.

Earth Band si na konci 80. let naordinovali krátkou přestávku. Koupě sedmdesát let starého zpěvníku indiánských kmenových zpěvů inspiroval Manfreda k jeho mistrovskému dílu „Plains Music". Z veškerého materiálu, který natočil v průběhu let „je tohle jediná věc, kterou můžu poslouchat, která je přirozená a nesnaží se být něčím jiným. U ostatních věcí stále jen slyším, co jsem měl udělat jinak!"

Earth Band se opět dostal do středu pozornosti v roce 1991 a nadále pokračuje ve své činnosti i koncertování. Zatímco vydávání nových alb není tak časté, kapela pravidelně vystupuje a německé koncerty stále tvoří podstatnou část jejich koncertních zastavení.

V České republice se Manfred Mann's Earth Band představili naposledy loni v Brně. Nyní se vrací do Prahy, kde zahrají v Lucerna Music Baru.

Sestava Manfred Mann's Earth Band:

Manfred Mann - klávesy
Mick Rogers – kytara (s Earth Band hraje již více jak 27 let)
Steve Kinch – basa (s Earth Band hraje již více jak 20 let)
Robert Hart – zpěv (ex Bad Company, s Earth Band vystupuje již více jak 4 roky)
Jimmy Copley – bicí (ex Jeff Beck, Tears For Fears, s Earth Band hraje již více jak 7 let)

Vstupenky na koncert Manfred Mann’s Earth Band jsou k dispozici za 790,- Kč v síti Ticketpro.

Web klubu: lucerna.musicbar.cz
Pořadatel: livenation.cz