Jdi na obsah Jdi na menu

Legendární Nová Růže se dává po 22 letech opět dohromady!

17. 11. 2014

Live: Nová Růže          

Datum: 18.12.2014                                                            Místo: Roxy, Praha

novaruze2014.jpgNová Růže (foto: Martin Kubica)

Na začátku devadesátých let plnila sály, její písničky se hrály v rádiích a s trochou nadsázky se dá říct, že byla jako Rolling Stones versus Beatles se skupinou Lucie. Pak se k překvapení tisíců fanoušků kapela rozpadla a zanechala za sebou dvě alba.

Řeč je o formaci Nová Růže, která se chystá po více než dvaceti letech na návrat. Seskupení muzikantů, jenž je považováno za jednu z prvních českých supergroup, zahraje 18. prosince v pražském klubu Roxy. Na pódiu se sejde celá původní sestava. O hlavní zpěv se tedy podělí baskytarista Vilém Čok s klávesistou Otou Balage, na kytarový post se vrátí Petr Roškaňuk a za bicí usedne František Hönig.

„Shodli jsme se na tom, že jsme si dostatečně neužili naše dvě alba a je nám trochu líto, že jsme písničky nepředstavili publiku, kterému je dnes pod pětatřicet let,“ popisuje Vilém Čok důvody, proč se dala Nová Růže znovu dohromady. „Pak jsou tu samozřejmě i naši fanoušci, kteří nás ke comebacku přemlouvali. Všichni v kapele to stále zažíváme. Po koncertech našich projektů za námi chodí fanoušci a prosí nás o návrat Nové Růže. Za těch dvacet let ty tlaky neustávají, naopak,“ doplňuje Čok, který se po rozpadu skupiny věnoval své sólové kapele nebo vystupoval s obnoveným Pražským výběrem. Jeho kolega Ota Balage za tu dobu vymyslel a založil úspěšné BSP, vydal sólové album, nebo šéfoval orchestrům úspěšných muzikálů včetně Jesus Christ Superstar. Kytarista Petr Roškaňuk se zase podílel na nezaměnitelném zvuku Žlutého psa, se kterým natočil i slavnou Sametovou, a bubeník František Hönig kromě koncertování rozvíjel svou firmu Sonorista, která distribuuje bicí nástroje a činely. „Myslím, že je málo kapel, které se daly dohromady po dvaadvaceti letech v původní sestavě. My máme výhodu, že nikdo z nás neumřel,“ dodává s úsměvem Ota Balage. „V nejbližší době máme v plánu kromě comebackového koncertu v Roxy i vydání celé naší remasterované diskografie včetně bonusového materiálu,“ doplňuje.

Nová Růže vznikla koncem roku 1988 a již v prvním otištěném článku ji novináři označili jako supergroup. Muzikanti totiž předtím nebo souběžně s Novou Růží působili v tehdy populárních kapelách Pražský výběr, Tango, Zikkurat nebo Žlutý pes. V letech 1990 a 1991 vydali hudebníci dvě na tehdejší dobu více než nadprůměrná alba označená jednoduše „Nová Růže“ a „Nová Růže ´91“.

Vstupenky na tento výjimečný koncert za 350,- Kč a 850,- Kč (VIP) lze zakoupit v sítích Ticket-Art, Ticketportal, Ticketpro a Ticketstream.