Jdi na obsah Jdi na menu

Ludovico Einaudi bude koncertovat na podzim v Praze!

2. 5. 2016

Live: Ludovico Einaudi

Datum: 08.11.2016                         Místo: Kongresové centrum, Praha

ludovico_einaudi-2016.jpgLudovico Einaudi (foto: Ray Tarantino)

Ludovico Einaudi, italský pianista, skladatel, autor hudby k řadě filmů jako „Samba” či „Nedotknutelní”, se vrátí do Prahy dva a půl roku po předcházejícím vyprodaném koncertě.

V Kongresovém centru 8. listopadu představí mimo jiné i nejnovější album nazvané „Elements”, které vyšlo na podzim loňského roku. Zpočátku se tvořilo jako pocta Einaudiho velkému učiteli, skladateli Lucianovi Beriovi, po dvou letech pak vznikla kolekce dvanácti skladeb nahraná s dalšími hudebníky inspirovaná jak klasickými elementy země, vítr, oheň, voda, tak i například duchovními elementy Vasilije Kandinského.

Einaudi, který se narodil v roce 1955 v Turíně jako vnuk prvního poválečného prezidenta Itálie a jako syn majitele jednoho z tehdejších největších levicových nakladatelství, bývá díky své jemné a zasněné, melodické a magické klavírní muzice řazen k minimalistickým skladatelům, i když sám se tak neoznačuje. Za více než dvacet let vydal řadu alb, které se dostaly na vrcholy klasických žebříčků, vyprodává nejprestižnější koncertní sály po celém světě (například La Scala, Barbican nebo Royal Albert Hall), a je známý jako skladatel filmové hudby (více než dvacet snímků, například televizní film „Doktor Živago”), za kterou získal několik ocenění.

Ve svém díle alchymicky spojuje prvky klasiky, ambientní elektroniky, jemného rocku i world music. Svým přístupem posunul hranice žánru a stal se jedním z nejoblíbenějších skladatelů dneška. Některé jeho songy zazněly i v reklamách (například Sony), dokumentech (třeba o fotbalistovi Ryanu Giggsovi) nebo v seriálech jako „Top Gear”.

Od oceňovaného alba „In a Time Lapse” z roku 2013, se kterým se také naposledy představil v Praze, vydal dvě další - „Taranta Project” (vycházející z turné s řadou dalších hudebníků - tureckým DJ Mercan Dedem, řeckou zpěvačkou Savinou Yannatou, malijským hráčem na koru Ballakem Sissoko, kytaristou Justinem Adamsem a gambijským griotským hudebníkem Juldeh Camarou) a právě „Elements”, které bude tvořit základ letošního vystoupení.

„Album vychází z mé touhy začít znovu, vydat se na jinou cestu než dosud. Viděl jsem před sebou nové horizonty, které jsem chtěl již dlouho prozkoumat - tvorbu mýtů, periodickou tabulku prvků, Euklidovu geometrii, spisy Kandinského, podstatu zvuku, barev, stonky trávy na louce, tvar krajiny. Dlouhé měsíce jsem se zdánlivě chaoticky pohyboval mezi těmito obrazy a myšlenkami, až se postupně vše spojilo do jednoho celku. Výsledkem je album Elements. Kdyby to nebyla hudba, byla by to mapa myšlenek,” říká Einaudi. Album se skládá z dvanácti částí, zní na něm klavír, smyčce, perkuse, kytara a elektronika.

Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici v síti Ticketpro v cenových relacích od 1500,- Kč do 2500,- Kč.