Jdi na obsah Jdi na menu

Manic Street Preachers se po dvou letech vrací do České republiky!

29. 1. 2014

Live: Manic Street Preachers

Datum: 14.05.2014          Místo: Lucerna-Velký sál, Praha

008---manic-street-preachers.jpgManic Street Preachers (foto: Angelika Špicarová)

Velšská rocková skupina Manic Street Preachers vystoupí 14. května ve Velkém sále Lucerny. Kromě materiálu z posledního úspěšného alba „Rewind the Film“ zahrají Manic Street Preachers v Praze i zásadní skladby své dlouholeté kariéry.

Od roku 1991, kdy se Manic Street Preachers představili světu skladbou „Motown Junk“, dokázala tato jedinečná kapela posunout hranice vyjadřování svých pocitů, nálad, úzkostí a nekonformních názorů tak jako žádná jiná skupina 90. let.

007---manic-street-preachers.jpgManic Street Preachers (foto: Angelika Špicarová)

Manic Street Preachers debutovali v srpnu 1989, kdy si vlastním nákladem vydali singlovou nahrávku „Suicide Alley“. Již tato první skladba dokázala, že jde o skupinu výjimečného tvůrčího potenciálu a obdivuhodné síly a originality. Původně zdánlivá nevýhoda jejich rodiště se nakonec projevila jako přednost – Manic Street Preachers, vzdáleni centrům hudebního průmyslu, jakými jsou v Británii Londýn nebo Manchester, se postupně dobrali svého osobitého stylu, podřízenému pouze vlastním názorům a vkusu.

005---manic-street-preachers.jpg

Manic Street Preachers (foto: Angelika Špicarová)

Celý fotoreport z koncertu Manic Street Preachers v Praze k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie

V roce 1992 vyšlo debutové album Manic Street Preachers – „Generation Terrorists“, které obsahovalo dodnes nezapomenutelné hity „Motorcycle Emptiness“, „You Love Us“ nebo „Little Baby Nothing ́“, ve kterém kapelu doprovodila slavná americká herečka a zpěvačka Traci Lords. Album „Generation Terrorists“ se umístilo ve většině výročních anket mezi nejlepšími alby roku a kapela na sebe upoutala celosvětovou pozornost. Na úspěchy tohoto titulu navázali o rok později deskou „Gold Against The Soul“, která přinesla o trochu více melancholie a skladby jako „From Despaire To Where“, „Roses In the Hospital“ nebo „La Tristesse Durera“. Rok 1994 se nesl ve znamení asi nejtvrdší nahrávky v diskografii kapely, a sice titulu „The Holy Bible“. Ten se však nesetkal s takovým komerčním úspěchem jako předešlé desky. Po vydání navíc kapelu opustil hlavní textař a kytarista Richey James Edwards, který zmizel za dodnes nevyjasněných okolností 1. února 1995. V listopadu 2008, třináct let po jeho zmizení, byl oficiálně prohlášen za zesnulého. Manic Street Preachers se však rozhodli pokračovat v činnosti jako trio. Mezníkem jejich kariéry se stalo čtvrté album „Everything Must Go“, které obsahuje Richeyho texty a které kapele vyneslo první dvě prestižní ceny Brit Awards v kategoriích Nejlepší britská kapela a Nejlepší album roku. Pátý titul „This Is My Truth Tell Me Yours“ vyšel v roce 1998, kritika jej ohodnotila velmi kladně a skladby „The Everlasting“, „If You Tolerate This Your Children Will Be Next“ nebo „Tsunami“ si velmi dobře vedly i v nejrůznějších hitparádových žebříčcích.

Na jaro 2001 připravili Manic Street Preachers album „Know Your Enemy“ a už samotný název dával najevo, že ze svých postojů kapela v ničem neslevila. Přestože vyhroceně levicové postoje mnohým novinářům vadily, a album se tak dočkalo i nelichotivých kritik, jejich fanoušci je podrželi a album bylo komerčně úspěšné. Jedna z nejoriginálnějších kapel britských ostrovů posledních let se po více než tříleté odmlce vrátila s titulem „Lifeblood“, které nahrála v New Yorku. „Send Away the Tigers“ je název jejich osmého dlouhohrajícího počinu z roku 2007, kterému se dostalo od kritiky daleko lepších recenzí než v případě obou předešlých alb. Následně se kapela rozhodla opět sáhnout po textech Richeyho Edwardse, kterými opatřila skladby na desce „Journal for Plague Lovers“ z roku 2009. Deska byla ohodnocena jako jedna z nejlepších vydaných v tomto roce a patří k vrcholům v tvorbě tohoto velšského tria. Vysokou úroveň si udrželi i na svém posledním vydaném albu „Postcards from a Young Man“ z roku 2010. Skladby jako „(It‘s Not War) Just the End of Love“ nebo „Postacrds From A Young Man“ můžeme stále slýchat na rozličných rozhlasových stanicích po celém světě. Rok 2011 se nesl ve znamení 20. výročí vydání prvního singlu a Manics svým fanouškům nadělili kompletní kolekci svých singlů „National Treasures – The Complete Singles“. Album obsahuje 38 chronologicky poskládaných skladeb včetně novinky „This Is The Day“.

16. září roku 2013 vydali Manic Street Preachers svoje jedenácté studiové album, které nazvali „Rewind The Film“. Natáčelo se v jejich vlastním studiu v Cardiffu a s největší pravděpodobností jde o nejklidnější počin v diskografii této velšské trojice. Dle slov jednotlivých umělců podobu desky ovlivnil nejenom jejich věk a přirovnávají ji ke svému staršímu titulu „This Is My Truth Tell Me Yours“.V témže roce však kapela natočila ještě jednu desku. Pro nahrávání si vybrala studio Hansa v Berlíně a titul Futurology by měl světlo světa spatřit v první polovině tohoto roku.

Ze své velmi bohaté diskografie obsahující nespočet hitů bude kapela vybírat na svém nadcházejícím turné, které zahrnuje i Českou republiku, kde se Manic Street Preachers představí již počtvrté.

Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro za jednotnou cenu 990,- Kč.

Pořadatel: http://www.livenation.cz/