Jdi na obsah Jdi na menu

Praha se dočká setkání s legendárním „Sugar Manem” Rodriguezem!

23. 3. 2016

Live: Rodriguez

Datum: 11.07.2016                                                               Místo: Forum Karlín, Praha

rodriguez-2016.jpgSixto Rodriguez (foto: Kevin Winter/Getty Images)

Legendární americký folk-rockový zpěvák a písničkář Rodriguez, o jehož „objevení” se postaral Oskarem a spoustou jiných cen ověnčený film „Searching for Sugar Man”, odehraje 11. července exkluzivní koncert v pražském Foru Karlín.

Sixto Rodriguez, který vystupuje jen pod svým příjmením, je kytarista samouk. Začal hrát v barech a klubech v okolí Detroitu v šedesátých letech, v době, kdy město trpělo postindustriální krizí. Právě tady natočil svá dvě studiová alba „Cold Fact” v roce 1969 a „Coming From Reality” v roce 1971. Obě desky nevzbudily ve Státech větší ohlas a Rodriguez se začal věnovat jiným činnostem – studiu filozofie na Wayne State University, politice a manuální práci na stavbách a továrnách, aby uživil svou rodinu.

V polovině sedmdesátých let se jeho hudba dostala do rádií v Austrálii a na Novém Zélandu a Rodriguez zažil první menší úspěch při koncertování v těchto zemích. Neměl ale ani tušení, že v Jižní Africe mezitím získal status legendární folk-rockové hvězdy, který přerostl do kultovní megastar, když se rozšířila mylná zpráva, že zahynul přímo na pódiu během svého koncertu. Ukázalo se, že hudebníci, stejně jako jihoafričtí aktivisté bojující proti apartheidu našli v jeho undergroundových textech inspiraci a považovali Rodrigueze za jednoho z hlavních světových umělců, kteří promlouvají stejným jazykem. Rodriguez bez nadsázky dopomohl ke svržení apartheidu. Paradoxně aniž by o tom věděl.

Díky trpělivé a letité práci dvou nadšenců po čase došlo k odhalení, že Rodriguez žije. Koncem devadesátých let ho nakonec jeho jihoafričtí fanoušci vypátrali a tenhle objev vedl k nevídané renesanci jeho hudební kariéry. Rodriguezův příběh je vyprávěn ve filmu „Searching for Sugar Man”, který v roce 2012 získal Oskara. Film podnítil další slávu Rodrigueze a to nejen v USA, jeho muzika dnes zasahuje celý svět.

Rodriguez podniká turné po Jižní Africe, Austrálii, Evropě a USA, kde kromě dlouholetých fanoušků získává přízeň i nové generace posluchačů. Jeho alba „Cold Fact” a „Coming From Reality” byla znovu vydána na labelu Light in the Attic records a soundtrack k filmu „Searching for Sugar Man” je k dispozici na Sony Legacy.

Rodriguezův příběh je jedinečným a pravdivým dokladem přelétavé slávy, která došla svého naplnění. Rodriguezovi se splnil sen – našel své místo v hudební historii a jeho kariéra obstála ve zkoušce času – jde o příběh sladkého úspěchu. Ve většině zemí, kde Rodriguez koncertuje, jsou jeho vystoupení dlouho dopředu vyprodána a nezřídka se přidává jeden nebo i dva další koncerty. Přesvědčit se o tom všem můžete sami 11. července v pražském sále Fora Karlín, kdy Rodriguez odehraje své exkluzivní vystoupení v České republice.

Vstupenky na pražský koncert jsou k dispozici v předprodejních sítích Ticketpro a GoOut.cz do jednotlivých sektorů v cenových relacích od 1690,- Kč do 2990,- Kč + poplatky.