Jdi na obsah Jdi na menu

Praha vůbec poprvé zažije melancholii v podání Destroyer!

1. 2. 2016

Live: Destroyer

Datum: 22.06.2016                                 Místo: Lucerna Music Bar, Praha

destroyer_2016.jpgDestroyer (foto - zdroj: Lucerna Music Bar)

Rodák z Vancouveru Dan Bejar vulgo Destroyer se poprvé za 20 let své umělecké dráhy představí naživo konečně také v České republice, a to v rámci celosvětového turné k velmi úspěšnému, v loňském roce vydanému a stále aktuálnímu albu „Poison Season”. Destroyer vystoupí se svým osmičlenným ansámblem 22. června v pražském Lucerna Music Baru.

Dan Bejar toho má za sebou hodně. Jen právě s projektem Destroyer stačil vydat již deset alb. Kromě toho však působil také v kapelách The New Pornographers nebo Swan Lake. Debutová kolekce Destroyeru „We’ll Build Them A Golden Bridge” vyšla už v roce 1996. Tehdejší nahrávka vznikla v domácích podmínkách, ale i v takto lo-fi zvukovém hávu nešel přeslechnout Bejarův dar pro silnou melodii, jenž jej neopustil dodnes.

Na každé další nahrávce však Destroyer zní vždy trochu jinak a v jeho tvorbě se prolínají různorodé hudební vlivy. Dle vlastních Bejarových slov je tomu tak záměrně – vždy chce začít od nuly a na nic nenavazovat, tedy ani na zvuk a náladu předchozí desky. V roce 2011 se Destroyeru v souvislosti s kritikou vyzdvihovaným albem „Kaputt” dostalo nominace na prestižní Polaris Music Price. Cenu ale nakonec uzmuli Arcade Fire, slavnější kolegové ze stejné vydavatelské stáje (Merge Records) za „The Suburbs”.

Název Bejarovy skupiny Destroyer může být trochu zavádějící. Sám Bejar prohlásil, že chtěl pro kapelu jméno, z něhož nebude na první pohled patrné, co hraje za styl, což se mu určitě podařilo. Ovšem poté musel často vysvětlovat, že prý „vůbec neměl ani tušení, že nějací Kiss kdys vydali jakési album s názvem Destroyer, protože o Kiss (bez urážky!) neví nic dodnes.” Spíš jej „ohromilo, že tak primitivní název si ještě žádná kapela nepřisvojila,” a tak po něm okamžitě bez dalšího přemýšlení skočil.

Zatím poslední (už desáté) album Destroyeru „Poison Season” vyšlo v srpnu 2015. Bejar se skupinou na něm dle mnohých předložil dosud svou nejlepší a hudebně velice pestrou nahrávku. Balady postavené na smyčcových aranžích střídají řízné rockové songy, vše propojuje Bejarův nezaměnitelný, nakřáplý hlasový projev.

„Poison Season” je doopravdy jedním z nejzajímavějších a nejdůležitějších alb loňského roku. A nedělá to z něho jen vysoké hodnocení třeba na Metacritic (86 %) a uznání hodná umístění ve výročních žebříčcích tak respektovaných mezinárodních médií jako jsou magazíny Uncut nebo Under the Radar, či servery Pitchfork, Drowned in Sound nebo The Line of the Best Fit.

Co se týče živého provedení desky, se kterou vyráží na evropské turné, na jehož trase konečně nebude chybět ani Praha, Destroyer nijak netroškaří. V doprovodné kapele vedle kytar, kláves a bicích nástrojů své místo zaujímají i saxofon, příčná flétna nebo trubka. Je tedy jasné, že je zaděláno na jedinečný koncertní zážitek.

Vstupenky za 450,- Kč + poplatky jsou k dispozici na pokladně Lucerna Music Baru (bez poplatků), na webu musicbar.cz a v sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal a Eventim. Na místě v den koncertu budou lístky za 550,- Kč.