Jdi na obsah Jdi na menu

Struny podzimu: Cassandra Wilson - závěrečný koncert

9. 10. 2015

Live: Cassandra Wilson     

Datum: 18.11.2015                              Místo: Lucerna-Velký sál, Praha

cassandrawilson2015.jpgCassandra Wilson (foto - zdroj: strunypodzimu.cz)

Struny podzimu si v roce svých dvacátých narozenin dopřávají hned několik návratů špičkových muzikantů. Na samotný závěr oslav si užijí majitelku jednoho z nejuhrančivějších kontraaltů v jazzovém světě Cassandru Wilson, legendární vokalistku, již jako první představily českému publiku před šesti lety. Tentokrát přiváží svůj nejnovější projekt, vroucí poctu Billie Holiday, kterou vydala 6. dubna, v předvečer stého výročí jejího narození.

Cassandra Wilson, dvojnásobná držitelka ceny Grammy, vyniká nejen svým temně sametovým, sugestivním hlasem, ale také hledačským instinktem a schopností nabídnout posluchači pokaždé něco nového, přitom vždy s hudební pokorou a respektem k tradicím. Její hudební kořeny jsou spjaty s deltou Mississippi, kolébkou řady hudebních žánrů, možná proto její stylový rozptyl sahá od experimentů s ansámblem M Base přes zemitá bluesová alba a hiphopové náznaky až k energickému mixu jazzu, etna, folku a blues. Ať už zpívá jakýkoliv repertoár, má potřebu k němu zaujmout vlastní postoj, proto vždy publikum oslovuje s nevídanou naléhavostí a dokáže na něj přenést přirozenou radost z tvorby.

V podání Cassandry Wilson se novým, emocemi nabitým životem nadechují i ikonické písně jedné z jazzových „šlechtičen” Billie Holiday, známé také jako Lady Day, jež se do historie jazzu zapsala silně emotivním a charismatickým hlasem a písněmi jako „Lady Sings the Blues”, „Don’t Explain” nebo „Strange Fruit”. Cassandra Wilson na album „Coming Forth by Day” zařadila především písně vyprávějící jedinečné příběhy a zdůraznila různorodost nálad songů, nejen tu temnou, s kterou je Billie hodně spojována. Poslední písní, „Last Song (for Lester)”, plní alespoň symbolicky Holidayové nejvroucnější přání vyzpívat, co pro ni v životě Lester Young znamenal, když jí jeho rodina z bůhvíjakého důvodu nedovolila na jeho pohřbu zpívat.

Cassandra Wilson vystoupí se svou doprovodnou kapelou 18. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny. Koncertovat bude 75 minut bez přestávky.

Cassandra Wilson – zpěv a kytara
Kevin Breit – kytara
Charlie Burnham – housle
Robby Marshall – dřevěné dechové nástroje
Jon Cowherd – klavír a klávesy
Lonnie Plaxico – kontrabas
Davide Direnzo – bicí

Vstupenky jsou k dispozici v cenových relacích od 390,- Kč do 2190,- Kč na webu strunypodzimu.cz a v předprodejní síti Ticketpro (ceny navýšené o poplatky prodejce). 

Web: strunypodzimu.cz