Jdi na obsah Jdi na menu

Struny podzimu: Colin Currie Group & Steve Reich

17. 8. 2014

Live: Colin Currie Group & Steve Reich     

Datum: 14.10.2014                           Místo: Forum Karlín, Praha

colincurriegroup2014.jpg

Jeden z nejodvážnějších perkusionistů Colin Currie uvede 14. října v pražském Foru Karlín se svým dynamickým ansámblem za přítomnosti i aktivní účasti legendárního skladatele Steva Reicha jeho klíčové opusy pro bicí nástroje i pro dva páry rukou.

Colin Currie od počátku své hudební dráhy prošlapává bicím nástrojům nové cesty a hledá pro ně nové kompozice. Za svou inspirující podporu současné hudby byl i několikrát oceněn (cena Královské filharmonické společnosti, cena nadace Borletti-Buiton) a není divu, že premiéruje skladby nejlepších soudobých skladatelů jako např. Elliota Cartera, Simona Holta, Alexandra Goehra či Jennifer Higdon (za nahrávku jejího Percussion Concerto s londýnskými filharmoniky získal cenu Grammy). Nejužší spolupráci však navázal se Stevem Reichem, ostatně právě uvedením Reichovy ikonické skladby Drumming se skvěle etabloval jeho ansámbl Colin Currie Group, který v minulém roce navázal na obrovský úspěch svého mezinárodního debutu v Tokyo Opera City a pro letošek chystá pro londýnský Southbank Centre uvedení dalších Reichových skladeb: Music for 18 Musicians, za niž skladatel získal v roce 1999 svou druhou cenu Grammy, a světovou premiéru Kvarteta pro 2 vibrafony a 2 klavíry.

Steve Reich je považován za průkopníka hudebního minimalismu, ale jeho záběr a přínos je mnohem širší. Vyvinul několik vlivných kompozičních postupů (např. fázování) a podle deníku Guardian se o něm dá oprávněně tvrdit, že je „jedním z mála žijících skladatelů, kteří dokázali změnit běh hudebních dějin“. Mezi další Reichovy ikonické opusy patří Gonna Rain, Come Out, Three Tales či Different Trains.

Vstupenky na koncert Colin Currie Group & Steve Reich jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro v ceně od 320,- Kč.

Web: www.strunypodzimu.cz