Jdi na obsah Jdi na menu

Švédští mágové Opeth přivezou do Prahy novou desku!

23. 10. 2014

Live: Opeth                                              Special guest: Alcest       

Datum: 29.10.2014                                             Místo: Roxy, Praha

opeth-2014.jpgOpeth (foto - zdroj: obscure.cz)

Švédští patroni progresivního metalu Opeth vydali letos v létě nové album „Pale Communion" a k jeho podpoře naplánovali na tento podzim rozsáhlé evropské turné, v jehož rámci se zastaví také v Praze, konkrétně 29. října v klubu Roxy. Speciálním hostem koncertu bude francouzské post-metalové duo Alcest.

Mikael Akerfeldt, frontman a duše celé kapely, vyjadřuje dlouhodobě svůj obdiv k hudebním formacím, které se nebojí své posluchače šokovat častou změnou hudebních směrů. Není proto divu, že přesně tímto typem kapely je i jeho domovská formace Opeth, se kterou již přes dvacet let uhranuje širokou hudební veřejnost.

Jejich původně deathmetalové kořeny byly záhy zjemněny Akerfeldtovým zalíbením v progresivní a psychedelické hudbě a také proto jsou současní Opeth natolik otevřeným tělesem, že pro něj snad už neexistují žádné hudební hranice. Také díky tomu, že podstata jejich tvorby pro ně byla vždy důležitější, než komerční úspěchy, jsou Opeth pro řadu svých skalních fanoušků naprostou modlou. Oddanost těchto věrných posluchačů naopak zpětně poskytuje kapele příjemnou volnost při dalším hudebním experimentování.

Proto se nelze divit, že i aktuální album „Pale Communion" se nese v duchu „změny". Opeth na něm zůstávají zamlženi v oparu sedmdesátkového retro soundu, ale oproti předešlému albu „Heritage" zde jednotlivé skladby více odsýpají a materiál tak působí dynamičtějším dojmem.

Tradičně zde vyčnívá zejména brilantní Akerfeldtův zpěv, bubenický feeling Martina Axenrota, nebo široce zastoupené klávesy v podání novice Joakima Svalberga. Nechybí ani oblíbené zbraně Opeth, tedy střídání rozličných nálad, neotřelých muzikantských postupů a melancholické vyznění desky jako celku. Švédští mágové na nové desce zkrátka opětovně potvrzují svou pozici leadera současné progresivní hudby.

Speciálním hostem koncertu bude francouzské duo Alcest, které se, podobně jako Opeth, hudebně vzdálilo od svých metalových kořenů a již nějaký čas úspěšně kotví zejména v post-rockových vodách. O svých současných hudebních preferencích Alcest nejlépe vypovídají na svém aktuálním albu „Shelter", které se nese právě v post-rockových a shoegazových polohách. Tak jako tak, spojení Alcest a Opeth se jeví jako velmi vydařené a slibuje nevšední posluchačský zážitek.

Vstupenky na koncert Opeth za 590,- Kč + poplatky jsou k dispozici v předprodejních sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream.

Web klubu: www.roxy.cz