Jdi na obsah Jdi na menu

Tommy Emmanuel oslaví 10 let od svého prvního koncertu v Čechách!

16. 8. 2014

Live: Tommy Emmanuel

Datum: 29.11.2014                                                 Místo: Kongresové centrum, Praha

022.jpgTommy Emmanuel (foto: Angelika Špicarová)

Mimořádné souznění a oboustranné sympatie - tak lze nazvat letos již desetiletý vztah jednoho z nejlepších akustických kytaristů současnosti Tommyho Emmanuela k českému publiku. Není proto překvapením, že tento špičkový hudebník, ale i skvělý bavič uzavře 29. listopadu v pražském Kongresovém centru program 17. ročníku festivalu Kytara napříč žánry. Ten se letos bude konat od 11. října do 29. listopadu.

I přes řadu ocenění a úspěchů se Tommy Emmanuel stále drží svého základního celoživotního kréda: „Hrát pro své posluchače, být s nimi v upřímném kontaktu a také je dobře bavit.“

011.jpgTommy Emmanuel (foto: Angelika Špicarová)

Celý fotoreport z koncertu Tommyho Emmanuela v Praze k nahlédnutí zde:  fotak.png.jpg fotogalerie

Tommy Emmanuel dostal svoji první kytaru ve čtyřech letech, hrát na ni ho naučila jeho matka. Rychle se učil podle sluchu, nedostával žádné formální lekce, dodnes neumí noty. Když otec rozpoznal talent u Tommyho i jeho bratra Phila, založil rodinný band, který kočoval napříč Austrálií. V sedmi letech poprvé uslyšel legendárního Cheta Atkinse, který zůstal nadále jeho vzorem. Později nastudoval a zdokonalil specifický způsob hry zvaný fingerpicking, pracující s perkusivním hraním všemi prsty většinou v kombinaci s trsátkem. Postupem času jej dovedl k nevídané dokonalosti, která dodnes bere dech! Tommyho prsty vytváří vynalézavou hrou iluzi, že na pódiu musí být někde schována doprovodná kapela, a že není možné, aby to ten usměvavý Australan, stojící suverénně na scéně, uhrál všechno sám. 

Jeho další profesní cesta vedla přes přední australské kapely The Southern Star Band a Dragon, aby se v druhé polovině 80. let definitivně vydal na sólovou dráhu. Na svém kontě má spolupráci s řadou předních osobností hudební scény jako jsou Eric Clapton, Sir George Martin, John Denver, Les Paul, Edgar Cruz, Tina Turner, Martin Taylor a Doc Watson. V roce 1980 se poprvé setkal se svým učitelem a životním vzorem Chetem Atkinsem, se kterým navázal velmi přátelský vztah a o 17 let později natočili společně úspěšné album Day Finger Pickers Took Over The World.  V roce 2000 vystoupil se svým bratrem Philem na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Sydney, o deset let později byl za své zásluhy vyznamenán řádem titulem Member of the Order of Australia.

Koncert Tommyho Emmanuela 29. listopadu v pražském Kongresovém centru bude zahájen v 19,30 hodin. Vstupenky v ceně od 790,- Kč jsou k dostání v předprodejní síti Colosseum.