Jdi na obsah Jdi na menu

Tricky představí v Praze album se svým pravým jménem!

18. 12. 2014

Live: Tricky

Datum: 31.01.2015                               Místo: Lucerna Music Bar, Praha

tricky2015.jpgTricky (foto - zdroj: dsmacku.com)

„Pojmenováním desky Adrian Thaws říkám, že mě vůbec neznáte,” říká Tricky, když popisuje svou jedenáctou desku. „Tolikrát mě už lidi zkoušeli odhadnout, ale já se s každou novou deskou vydávám úplně jinam.”

Je typické od jedné z nejvíc nepředvídatelných postav v hudebním světě, že první album, které nese jeho rodné jméno, je jedno z jeho nejméně introspektivních alb. „Adrian Thaws” je barevná poutavá kolekce písniček, které přecházejí od hip hopu k house, od jazzu k blues, od rocku k reggae. Bylo nahráno v Trickyho domácím studiu v Londýně, kam opět přesídlil po téměř dvou desetiletích v New Yorku, Los Angeles a Paříži, a podílela se na něm celá řada mezinárodních spolupracovníků: Francesca Belmonte, Nneka, Mykki Blanco, Bella Gotti, Tirzah, Blue Daisy a Oh Land. Je to deska, která se musí poslouchat pořádně nahlas.

„Řekl bych, že to je moje klubové hip hopové album,”  podotýká Tricky. „V klubu jsem svou hudbu slyšel jen párkrát, ale od svých čtrnácti let jsem po klubech vyrůstal: bluesové mejdany, hip hopové kluby, pár rave parties. Nejsem známý tím, že dělám muziku pro kluby, ale na téhle desce pár takových písniček je - alespoň takových, které za klubovou muziku považuju.”

Tricky dělá komplikovanou hudbu, protože Adrian Thaws měl komplikovaný život. Narodil se v roce 1968, vyrostl ve velké rodině, která byla doslova černobílá, venkovsko-městská, ve které byly silné ženy a nestálí muži. Poznáte ho podle převzatých písniček. Klasika Janet Kaye z roku 1979 s názvem „Silly Games” připomíná jeho dětství v bristolské čtvrti Knowle West. London Posse a jejich píseň z roku 1990 „Gangster Chronicle” sahá k jeho hudebnímu dospívání s Wild Bunch a Massive Attack, kdy se nazýval Tricky Kid, před tím, než začal svou sólovou kariéru v roce 1995 se skvělým albem „Maxinquaye”.

„Adrian Thaws” je Trickyho druhé album na jeho labelu False Idols vycházející prostřednictvím !K7, po albu s názvem „False Idols” z roku 2013. Na desce „Adrian Thaws” především vyniká jeho hlas, ale Tricky se zase obklopil skvělou společností. Z „False Idols” opět přichází irsko-italská zpěvačka Francesca Belmonte, která zpívá v „Lonnie Listen”, „Something In The Way”, „I Had A Dream” a novém singlu „Nicotine Love”.

Na desce jsou i nové tváře. Britka MC Bella Gotti (původně známá jako Nolay) ve dvou hip hopových skladbách „Gangster Chronicle” a „Why Don’t You”. „Její styl je tak agresivní,” říká Tricky. „Není totiž nic horšího než slabý hip hop. Když ho dělám, chci, aby zněl pěkně intenzivně.” Američan MC Mykki Blanco, který zpívá s Francescou v androidském hip hopu „Lonnie Listen” nadchl Trickyho, když mu předskakoval v Německu. „Viděl jsem chlápka v minisukni a na vysokých podpatcích, který málem zbořil pódium. Představte si chlapa jak horu, co divočí jak ženská - prostě někdo, kdo to všechno rozseká na kusy.” Londýnská zpěvačka Tirzah v „Silly Games” a v úvodní skladbě „Sun Down”, Trickyho dcera Mazy, Oh Land v duetu s Trickym „Right Here”. Blue Daisy z Británie jako spoluautor v „My Palestine Girl”.

„Dělat muziku je snadné,” říká Tricky a chraptivě se zasměje. „Musíte k sobě být jen upřímní.”

Tricky vystoupí 31. ledna v pražském Lucerna Music Baru. Vstupenky jsou k dispozici v sítích GoOut.cz, Ticketpro, Ticketportal, Eventim a na webu www.musicbar.cz za 540,- Kč + poplatky. V pokladně Lucerna Music Baru bez poplatku. Na místě v den koncertu budou lístky za 650,- Kč.

Pořadatel: www.dsmacku.com