Jdi na obsah Jdi na menu

Uhrančivý izraelský zpěvák Asaf Avidan vystoupí poprvé v Praze!

14. 5. 2014

Live: Asaf Avidan     

Datum: 25.10.2014                                              Místo: Forum Karlín, Praha

asafavidan2014.jpgAsaf Avidan (foto - zdroj: charmmusic.cz)

Izraelský zpěvák, hudebník a písničkář Asaf Avidan, jehož výrazný hlas loni uhranul návštěvníky festivalu Colours of Ostrava, vystoupí poprvé v Praze. Představí se 25. října v prostoru Forum Karlín.

Asaf Avidan, který dříve působil jako frontman kapely The Mojos, se proslavil především díky úpravě písně "One Day / Reckoning Song" berlínským DJ Wankelmutem. Remix se dostal na vrchol žebříčků ve 14 zemích, videoklip zhlédlo na YouTube přes 150 milionů diváků a přes 1,5 milionu lidí si jej stáhlo.

Do Prahy přijede Asaf Avidan v rámci sólového akustického turné s příznačným názvem Back to Basics k zatím poslední desce "Different Pulses", která vznikla loni pod dohledem producenta Tamira Muskata z kapely Balkan Beat Box. Alba se zatím v Evropě prodalo přes 200 000 kopií a turné s doprovodnou kapelou ho zavedlo do mnoha prestižních sálů a na velké festivaly včetně toho ostravského.

Na jeho úchvatný naříkavý hlas nejde zapomenout,“ prohlásil Devendra Banhart a stejný údiv s ním sdílejí také Robert Plant, Morrissey nebo Lou Reed. „Nikdy jsem nechodil na lekce zpěvu. Přišlo to samo, spolu s emocemi a pocitem, že zpívání musí bolet a lámat srdce,“ říká charismatický Asaf Avidan, kterému se v Izraeli podařilo s indie rockovou kapelou The Mojos navždy zapsat do dějin s písněmi původně zamýšlenými jako lék na deprese z rozbitých vztahů. Asaf je proměnil ve vtahující, melodicky gradující balady zahalené do folku, dřevního blues, ozvěn raných Led Zeppelin i novodobých White Stripes. Existenciální přemítání se u něho mísí s romantikou. „Proto miluji Leonarda Cohena, to, jak každé jeho slovo připomíná chirurgický skalpel,“ říká Asaf, zpívající jako jeden z mála v Izraeli anglicky.

Asaf Avidan se narodil před čtyřiatřiceti lety v Jeruzalémě jako dítě diplomatů, takže několik let strávil na Jamajce. Vystudoval filmovou animaci a design, věnoval se sochařství a natáčení úspěšných krátkých filmů, ale v roce 2006 propadl hudbě a úspěch epíčka "Now That You're Leaving" jeho uměleckou kariéru obrátil docela jiným směrem. S platinovými a zlatými alby "The Reckoning", "Poor Boy / Lucky Man" a "Through the Gale" od roku 2007 Asaf s The Mojos postupně vyčnívali nade všemi, ale když se z klubů Tel Avivu dostali na pódia prestižních zahraničních festivalů, jejich sláva a uznání nabyly také světových dimenzí. Během turné se Asaf s akustickou kytarou stále častěji uchyloval k intimním sólovým koncertům, na nichž ho doprovázela pouze cellistka Hadas Kleinman. Předskakovali Bobu Dylanovi a v newyorské Carnegie Hall si zahráli na akci Tribute The Who s Bobby McFerrinem a dalšími kapacitami.

V roce 2011 izraelský Asaf Avidan oznámil, že napříště se obejde bez The Mojos. O rok později ale přišel naprosto nečekaný zlom: německý DJ Wankelmut do taneční podoby zremixoval píseň "One Day / Reckoning Song", která se v nové podobě stala jednou z nejprodávanějších skladeb roku 2012 v Evropě. Sólové album "Different Pulses" předcházela velká očekávání, která nakonec předčilo a nebývalý zájem zaskočil i samotného Avidana. V mnoha zemích za něj totiž obdržel platinové a zlaté desky. Recenze neskrývaly nadšení a přirovnání ke Cohenovi nebo Jeffu Buckleymu nebrala konce.

Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro za 890,- Kč a 1190,- Kč.