Jdi na obsah Jdi na menu

V Praze bude poprvé koncertovat éterická Melanie de Biasio!

28. 12. 2015

Live: Melanie de Biasio        

Datum: 21.01.2016                                          Místo: Palác Akropolis, Praha

melanie-de-biasio_2016.jpgMelanie de Biasio (foto - zdroj: Palác Akropolis)

V rámci Festivalu Spectaculare 2016 se v pražském Paláci Akropolis představí 21. ledna vynikající belgická zpěvačka Melanie de Biasio.

V roce 2014 se Melanie de Biasio stala vítězkou evropských cen Border Breakers Awards (EBBA). Přitom v minulých letech toto ocenění získali např. Adele, ZAZ, Lykke Li, Damien Rice nebo Mumford & Sons. Je také držitelkou světové ceny Gillese Petersona z roku 2014.

Vystudovala flétnu, hudební teorii a herectví ve valonském Charleroi a v devadesátých letech začínala jako členka popových, funky a jazz rockových kapel. Poté studovala tři roky na Conservatoire Royal v Bruselu. Podílela se na řadě jazzových projektů a dnes patří ve své zemi k předním hudebním osobnostem.

Festival Spectaculare i průběžná přehlídka EuroConnections přiváží do Prahy hudebníky, kteří se vyhýbají stereotypům a jasně vymezeným žánrovým škatulkám. Belgická hudebnice Melanie de Biasio, která vystoupí 21. ledna v Paláci Akropolis, naplňuje tuto definici absolutně. Je to blues, jazz, šanson, nebo temný pop? Přestaňme s otázkami a raději se zaposlouchejme do jejího fantastického hlasu, v němž je tolik silných emocí. Písně o zklamání z rozpadlých vztahů, ale i momentech prozření si vystačí s málem – hlasem, klavírem, flétnou a delikátními perkusemi, jejich dopad na posluchače je ale maximální. Melanie de Biasio se narodila v městě Charleroi belgické matce a italskému otci. Věnovala se baletu a flétně a už ve dvanácti letech se stala členkou souboru Ensemble de l'Harmonie de Charleroi, s nímž vycestovala do světa.

Její premiéru na klubových pódiích obstarali belgičtí jazzmani Pascal Mohy či Michel Herr, kteří si talentovanou flétnistku a zpěvačku často zvali na koncerty. V roce 2006 získává Melanie de Biasio cenu Django d'Or jako největší evropský jazzový talent a o rok později vydává své první sólové album „A Stomach Is Burning” natočené s pomocí saxofonisty Stevea Houbena. Nahrávkou prostupuje nálada zakouřeného jazzového sklepa v Paříži nebo New Yorku na konci padesátých let.

S druhým albem Melanie de Biasio nikam nespěchala a materiál nechala plně uzrát. Postavila kvartet ze špičkových belgických muzikantů (Pascal Mohy, Jean Vanesse, Dré Pallemaerts, Pascal Paulus) a v roce 2013 s nimi v Londýně natočila na kost odřenou nahrávku plnou pochmurné atmosféry nazvanou „No Deal”. Deska sklidila velmi příznivé recenze a jedním z velkých fanoušků byl anglický DJ Gilles Peterson, který inicioval vydání remixové desky „No Deal”. Písně Melanie de Biasio předělali The Cinematic Orchestra, Eels nebo sám Peterson v kolaboraci se Simbadem. V roce 2015 Melanie de Biasio hostovala na desce anglického rappera Ghostpoeta „Shedding Skin”.

„Její koncertní show evokuje vzpomínky na The Doors, Herbieho Manna, Badalamentiho tajuplnou hudbu pro Lynchovy snímky nebo Peggy Lee v šedém oparu.“ Napsal o londýnském vystoupení Melanie de Biasio recenzent magazínu The Arts Desk a dodává: „Nálada, hudba, osobnost a hlas – všechno se spojuje v jeden úžasný celek.“

Pražská premiéra „belgické Billie Holiday” 21. ledna v Paláci Akropolis odstartuje koncertní program Festivalu Spectaculare i nový rok EuroConnections ve velkém stylu.

Vstupenky:

  • 500,- Kč – v Paláci Akropolis – ke stání
  • 550,- Kč v Paláci Akropolis – k sezení
  • prodej také v sítích Ticketpro a GoOut.cz

Web: palacakropolis.cz