Jdi na obsah Jdi na menu

V Praze proběhne koncert nazvaný Petr Hapka žije!

17. 11. 2015

Live: Petr Hapka žije!

Datum: 25.11.2015                                  Místo: O2 Arena, Praha

petr-hapka-zije-2015.jpg

Dílo Petra Hapky se stalo součástí života několika českých i slovenských generací. Jeho hudba dodala svým charakteristickým způsobem emoce divadelním představením Otomara Krejči. Televizním seriálům. Filmům takových režisérů jako Karel Kachyňa, Juraj Hertz nebo Juraj Jakubisko. A jeho šansony zpívali mnozí z těch, kteří vytvářeli dějiny české a slovenské písně posledního půlstoletí.

Jakkoli byli Hapkovi spolupracovníci odlišní a věnovali se nejrůznějším žánrům, nacházeli v jeho hudbě výzvu, s níž se po svém chtěli poměřit - a ovšem také inspiraci. Ta inspirace však nezasahovala jen instrumentalisty, dirigenty a zpěváky. Zas a znovu oslovovala i ty, kterým byla určena především - posluchače. Plnila úkol výsostně vlastní umělecké tvorbě. Stavěla dobře známé věci a jevy do nového světla a dotýkala se úzkostí i tužeb, které sdílíme všichni.

Textař Michal Horáček, Hapkův dlouholetý tvůrčí partner, je přesvědčený, že odchodem velkých skladatelů působení jejich děl nekončí, že žijí a čekají na nová provedení a nové interpretační výklady, která osloví nejen dosavadní příznivce, ale budou si nacházet i ty nové. V tom smyslu proto i Petr Hapka žije dál a je možné se s ním setkávat.

michal-horacek.jpgMichal Horáček (foto: Angelika Špicarová)

Do roka a do dne po Hapkově odchodu proto Michal Horáček takové setkání připravil a sám je osobními vzpomínkami na třicetiletou spolupráci uvede. Na pódiu uvítá osmdesátičlenný Český národní symfonický orchestr a také vynikající sólisty, jakým je například Petr Malásek, aby zahráli Hapkovy filmové melodie, a také zvolil devět mimořádných interpretů, aby zazpívali jeho písně - nejednou v jiné podobě, než je známe.

Vystoupit v rámci tohoto výjimečného večera přislíbili Jaromír Nohavica, Lucie Bílá, Vojtěch Dyk, Jana Kirschner, Aneta Langerová, Ondřej Ruml, František Segrado, Lenka Nová a Szidi Tobias.

Koncert nazvaný „Petr Hapka žije!” se odehraje 25. listopadu od 20:00 hodin v pražské O2 Areně. Bude po mnoha stránkách jedinečný. Už jen tím, že zmíněné zpěvácké hvězdy se v jeden čas a na jednom pódiu nepotkávají. Také však magicky pojatou a řadu zvláštních efektů obsahující scénografií, vytvořenou jen pro tento večer Michaelou Hořejší. A v neposlední řadě i skutečností, že koncert nebude přenášen ani zaznamenáván televizí, rozhlasem ani internetovými servery a nechystá se jeho vydání na DVD. Vnímat jej může pouze ten, kdo se ve výroční den skladatelova úmrtí dostaví do O2 Areny, aby se s jeho nesmrtelnou hudbou setkal spolu s mnoha jinými, ale současně se nechal oslovit i osobně.

Vstupenky na koncert „Petr Hapka žije!” byly k dispozici v předprodejní síti Ticketportal a momentálně jsou vyprodané.