Jdi na obsah Jdi na menu

V Praze zahrají progresivní rockeři Spock's Beard!

28. 7. 2014

Live: Spock's Beard          

Datum: 11.09.2014                                     Místo: Roxy, Praha

spocks-beard-2014.jpgFoto: archiv Spock's Beard

Pražský klub Roxy uvítá 11. září americkou progresivní rockovou skupinu Spock's Beard, která už více než dvacet let patří k tomu nejlepšímu, co tento styl nabízí. Kapela, která bývá přirovnávána např. k Genesis nebo Yes, přijede do Prahy osobně představit své loňské album "Brief Nocturnes And Dreamless Sleep".

Spock's Beard založili v roce 1992 v Los Angeles bratři Morseovi - Neal (zpěv, klávesy) a Alan (kytara), kteří si k sobě přizvali baskytaristu Davea Merose a bubeníka Nicka D'Virgilio. O čtyři roky později se ke skupině přidal ještě japonský klávesista Ryo Okumoto. Jejich debutové album vyšlo pod názvem "The Light" v roce 1995. Hudební kariéru Spock's Beard mapuje jedenáct studiových alb, jedna kompilace a osm živých nahrávek.

"Spock's Beard byli od svého počátku progresivní rockovou kapelou. Ale mezi všemi těmi "šílenostmi", co jsme hráli, naše hudba nikdy nepostrádala opravdu silné melodie, které lidem utkví v paměti a díky kterým jsme tak trochu vkročili i do mainstreamových vod. Je to vtipné, občas si nějaký kluk vezme na náš koncert svoji holku, která progresivní rock nesnáší už z podstaty, ale když pak slyší, co hrajeme, názor změní", říká s úsměvem Nick D'Virgilio.

Zkraje nového milénia z důvodů sólové kariéry skupinu opustil Neal Morse, kterého za mikrofonem nahradil bubeník D'Virgilio. Na uvolněný post za bicími usedl Jimmy Keegan, který až do roku 2011, kdy se stal právoplatným členem, v kapele jen hostoval. Další personální změnou si skupina prošla v roce 2011, kdy z ní odešel Nick D'Virgilio, který dostal nabídku hrát v proslulém Cirque du Soleil. Na jeho místo skupina dosadila Teda Leonarda, který v minulosti hostoval na turné Spock's Beard se svojí domovskou formací Enchant.

"Cirque du Soleil jsou neustále na turné, Nickovo působení tam i v naší kapele tak absolutně nebylo časově skloubitelné. Ale je to skvělé a moc mu to přejeme. Myslím, že na jeho místě bychom udělali to samé, kdybychom dostali takhle dobrou nabídku", vysvětlují odchod D'Virgilia zbylí členové kapely, kteří nezpřetrhali vazby ani s Nealem Morsem. Naopak, při vzniku posledního alba "Brief Nocturnes And Dreamless Sleep" obě strany po letech opět navázali spolupráci.

Vstupenky na koncert jsou k dostání v předprodejní síti Eventim za 720,- Kč, na místě pak budou o 80,- Kč dražší.

Pražský koncert Spock's Beard pořádá NuCoast.