Jdi na obsah Jdi na menu

V rámci cyklu Respect Plus míří do Prahy Winston McAnuff & Fixi!

29. 11. 2014

Live: Winston McAnuff & Fixi            

Datum: 25.03.2015                                                        Místo: Palác Akropolis, Praha

winstonfixi2015.jpgWinston McAnuff & Fixi (foto - zdroj: rachot.cz)

Charismatický zpěvák z Jamajky Winston McAnuff přezdívaný Electric Dread vystoupí společně s francouzským akordeonistou a multiinstrumentalistou François-Xavierem Bossardem aka Fixim 25. března v pražském Paláci Akropolis.

Protipólem hudby, která vyžaduje soustředěný poslech v sedě, jsou kapely, které naopak zvednou diváka ze židle. Přitom ale nemusí jít o stereotypní „party music”, která projde lidským organismem, aniž by zanechala stopy. Na koncerty Winstona McAnuffa zkrátka není lehké zapomenout.

I když tento 57letý, dready okrášlený skřítek pochází z Jamajky, všem tamním klišé se vymyká. Narodil se v rodině kazatelů, hudební začátky absolvoval jako zpěvák v kostele, a jeho současný spoluhráč, o generaci mladší Fixi, hraje na nástroj, pro jamajskou hudbu zcela atypický - na akordeon.

Winston McAnuff za sebou má čtyřicetiletou dráhu veterána, na Jamajce se prosadil kolem roku 1980 třemi alby. Díky názvu posledního z nich se McAnuffovi dodnes přezdívá Electric Dread. Nejznámější ze svých skladeb pojmenoval podle černošského aktivisty, Malcolm X. McAnuff ji natočil jako duet s Earl Sixteenem, hitem se později stala v podání Dennise Browna, který mimochodem patřil k oblíbencům Boba Marleyho.

Po delší odmlce se McAnuff vrací roku 2002, kdy mu ve Francii vyšla retrospektivní kompilace s příznačným názvem „Diary of the Silent Years”. Tehdy začal McAnuff nový život v Paříži, následovala čtyři alba i spolupráce s jinými umělci. Jedním z nich byl Fixi, vlastním jménem Francois Xavier Bossard, žánrově všestranný hráč i producent, který za sebou měl spolupráci s legendou nigerijského afrobeatu a bubeníkem Fela Kutiho, Tony Allenem, a též natáčel fuze francouzského folku s hip-hopem. Fixi hraje na bicí, klavír i akordeon, a první společné album s Winstonem McAnuffem nazval „A New Day”. Jednu z nahrávek alba, „Garden of Love”, jmenovala německá stanice WDR Funkhaus Europa písní roku 2013 - a podobný vkus měla i nezávislá porota, která McAnuffa vybrala jako jednoho ze 40 účinkujících veletrhu Womex.

Vstupenky jsou k dispozici v předprodejní síti Ticketpro za 330,- Kč ke stání a 380,- Kč k sezení.

Pořadatel: www.rachot.cz