Jdi na obsah Jdi na menu

Blur vydají po dvanácti letech nové studiové album!

22. 2. 2015

blur-2015.jpgBlur (foto - zdroj: electropiknik.cz)

Britská skupina Blur oznámila vydání nového alba! Desku natočila v původní sestavě, tedy i s kytaristou Grahamem Coxonem. Blur informaci zveřejnili na tiskové konferenci v Londýně, které předcházela tajemná online kampaň. Album vyjde 27. dubna a bude se jmenovat „Magic Whip”.

Kapele se podařilo přípravy alba do jisté míry utajit. V roce 2013 Blur absolvovali několikadenní nahrávací proces v Hongkongu, kde vznikly základy písní, se kterými však frontman Damon Albarn příliš spokojen nebyl. Práce na „Magic Whip” ovšem pokračovala od listopadu loňského roku a byl k ní přizván i Stephen Street - dřívější producent Blur podepsaný pod jejich britpopovými alby z poloviny devadesátých let.

Zatím poslední nahrávkou Blur je album „Think Tank” z roku 2003. V dubnu 2010 skupina zveřejnila singl „Fool’s Day”, který vyšel na sedmipalcovém vinylu v rámci Record Store Day. Zdarma byl rovněž ke stažení na internetových stránkách Blur. Kapela se ve studiu sice znovu sešla zkraje roku 2012, ale podle producenta Williama Orbita práce na albu zpěvák Damon Albarn zastavil. V červenci 2012 byly zveřejněny pouze skladby „The Puritan” a „Under The Westway”, skupina následně vystoupila v londýnském Hyde Parku. Její koncert byl součástí slavnostního zakončení letních olympijských her.

Připomeňme, že Blur patří k zásadním interpretům ostrovní hudební scény. Debutovali v roce 1991 albem „Leisure”. V polovině devadesátých let se stali důležitým zástupcem tzv. britpopu a svedli s Oasis památný souboj těžkých vah o britpopový trůn. Získali řadu ocenění včetně několika Brit Awards.

Při nahrávání poslední desky „Think Tank” se fatálně projevily vnitřní problémy a neshody mezi hlavními protagonisty, zpěvákem Damonem Albarnem a kytaristou Grahamem Coxonem, jenž se navíc musel v průběhu natáčení podrobit protialkoholové léčbě. Coxon kapelu opustil, jeho podíl na desce je minimální. Albarn už v té době bodoval s projektem virtuální kapely Gorillaz, později též sestavil superskupinu The Good, The Bad & The Queen. Graham Coxon natočil několik sólových desek. Anglická média vztah obou hudebníků ostře sledovala, často byl předmětem spekulací a téma společných nahrávek se opakovaně diskutovalo. Nová deska je pro britskou hudební veřejnost skutečnou senzací. Zároveň se zprávou Blur uvolnili i první skladbu z alba, píseň „Go Out”.

Tracklist nového alba „Magic Whip” bude následující: Lonesome Street, New World Towers, Go Out, Ice Cream Man, Thought I Was A Spaceman, I Broadcast, My Terracotta Heart, There Are Too Many Of Us, Ghost Ship, Pyongyang, Ong Ong, Mirrorball.