Jdi na obsah Jdi na menu

Coldplay překvapili krásnou vesmírnou operou nazvanou Coloratura

26. 7. 2021

coldplay-2017.jpgColdplay (foto - zdroj: idntimes.com)

Je to jen pár dní, co svět obletěly všechny podrobnosti k deváté řadové nahrávce skupiny Coldplay s názvem „Music Of The Spheres”. Fanoušci již jistě znají pilotní, hodně pozitivně laděný singl „Higher Power”. Druhou ochutnávkou se nyní stala závěrečná položka alba, přes deset minut trvající kompozice „Coloratura”.

Pro Coldplay je to nečekaný úkrok. Chris Martin se dívá do vesmíru a vzhlíží k badatelům (například ke Galileovi). Dále jej zaujala výrazná hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu, jež provází všechny námořní cestovatele, nebo první detekovaný mezihvězdný objekt Oumuamua procházející sluneční soustavou. Taktéž se zamýšlí nad tím, jaký je skutečný věk všech věcí okolo nás, naší planety a zda každý z nás je, obrazně řečeno, někde mimozemšťan.

Sama skladba překvapí několika melodickými preludii, křehkou klavírní linií nebo vystavěným kytarovým sólem. V mnohém může evokovat odkaz průkopníků progresivního rocku - raných Genesis, Yes, Pink Floyd a dalších skupin působících na počátku sedmdesátých let minulého století. Výsledná vesmírná opera je velice povedeným kusem, který Coldplay ukazuje v dosud neslyšené podobě.

Chystaná deska „Music Of The Spheres” vyjde v pátek 15. října. Produkoval ji Max Martin. Kapela album nabídne v mnoha formátech včetně výpravného balení na limitovaném CD s podtitulem „Infinite Station”, na barevném (recyklovaném) vinylu a kazetě.

Text - zdroj: musicserver.cz/Dan Hájek