Jdi na obsah Jdi na menu

David Koller zveřejnil působivý videoklip k písni Planeta bez paměti

3. 11. 2020

david-koller.jpgDavid Koller (foto: Angelika Špicarová)

David Koller představil další úderný song. Už samotný název „Planeta bez paměti” naznačuje, že se zpěvák znovu opírá do aktuálního tématu. Tentokrát reaguje na současnou koronavirovou krizi doma i ve světě.

Autorem textu je prozaik a básník Jáchym Topol. David Koller jej před časem oslovil a z pěti námětů vybral právě tento. „Přijde mi docela vtipný, trochu sarkastický, a hlavně vystihující současnost,” okomentoval svůj výběr. Následně k textu přiřadil hudbu, kterou složil Karel Štulo.

Videoklip rozvíjí potenciál písně. V těžké době uprostřed globální pandemie hovoří o naději v lepší zítřky, přestože se momentálně pohybujeme po temné dráze bez jisté budoucnosti. Režie snímku se chopil Vít Hradil. Natáčelo se v Brdech a hlavní role se na Kollerovo přání ujala profesionální česká kaskadérka Hanka Dvorská.

„David měl v tom, co chce v klipu mít, jasno už od samého začátku. Hanka Dvorská a její útěk. Přes to nejel vlak. Pro mě to byla výzva a frustrace v jednom, protože motiv běhu - útěku je podle mě otřepaný a vytěžený. Ale mít Hanku Dvorskou, která je plná pozitivní energie, a chtít po ní zahrát drama nebo zoufalství, teda vlastně opak toho, co ztělesňuje, byla fakt radost. Byla skvělá,” popsal natáčení režisér.

„Nejvíc mě bavilo to, že i přes svou zdánlivou jednoduchost má skladba širší rozměr. Není jen pouhou reakcí na současnou situaci. Dá se aplikovat de facto na cokoli. Celé to může být pojato jako metafora na situaci tady a teď, nebo jinde a jindy? A nemusí to dokonce být jen o nás lidech, ale třeba také o přírodě samotné a o tom, jak jsme v ní vlastně malí. Při natáčení jsem chtěl, aby měli stejný prostor Hanka i David s kapelou. Jakou kdo zastává roli, je na divákově fantazii. Svou pevnou a neměnnou pozici tu má příroda, v níž se vše odehrává, nakonec i to lidské gesto,” dodal Vít Hradil.

„Planeta bez paměti” je silná píseň s výstižným načasováním. Ve společnosti převládá strach a lidé mu podléhají. Singl by měl být součástí alba, které David Koller v těchto dnech chystá.

Text - zdroj: musicserver.cz/Hana Bukáčková