Jdi na obsah Jdi na menu

Jon Hopkins zveřejnil poetické video ke skladbě Wintergreen

13. 4. 2021

jon-hopkins.jpgJon Hopkins (foto - zdroj: facebook.com)

Poslední řadové album Jona Hopkinse „Singularity” vyšlo téměř před třemi lety, jeho následovníka se však zatím nedočkáme. Za pár dní tak aspoň spatří světlo světa krátké EP „Piano Versions”, na němž tento britský muzikant představí klavírní variance svých oblíbených tracků.

Druhou ochutnávkou je skladba „Wintergreen”, jež vyšla původně na desce „Mixing Colours” od dvojice Roger & Brian Eno z roku 2020. Jon Hopkins se nechal zhypnotizovat náladou kompozice a následnou improvizací vytvořil vlastní verzi, která ctí komornost a obnažený zvuk klavíru. Sám autor pak zdůrazňuje, že na EP „Piano Versions” máme očekávat čtyři ambientní úpravy, jejichž základem jsou křehké melodické linie a ruchy okolního světa. Prý tak uslyšíme dokonce ptačí zpěv doléhající do jeho studia skrze otevřená okna nebo třeba i hluk z koupelny, kde se zrovna někdo sprchoval. Záměrně tak nahrávce ponechal syrovost a neopakovatelnost momentu jejího vzniku. Zmínil, že tvořit takto kontrastní dílko k jeho původní elektronické hudbě ho velmi bavilo.

První uvolněnou návnadou na EP „Piano Versions” se stala „Dawn Chorus” Thoma Yorka, do výsledné sestavy pak budou ještě patřit „Heron” Jamese Yorkstona a „Modern Driveway” Lukea Abbotta. Celé minialbum vyjde digitálně 16. dubna, fyzické edice na cédéčku a na vinylu modré barvy se pak dočkáme 2. července.

Text - zdroj: musicserver.cz/Dan Hájek