Jdi na obsah Jdi na menu

Skupina Mňága a Žďorp vydává akustické dvojalbum

18. 11. 2020

mnaga-a-zdorp.jpgMňága a Žďorp (foto - zdroj: Iva Marešová)

V pátek 20. listopadu spatří světlo světa akustická nahrávka kapely Mňága a Žďorp s názvem „Přístav Unplugged”. Jde o záznam koncertu, který skupina odehrála za nouzového stavu 9. května v hospodě Přístav ve Valašském Meziříčí.

„Byl to náš první akustický koncert v životě - bez diváků, s kamerama za zády a navíc v tý podivný atmosféře nemocné společnosti. Ale užili jsme si ho, jak nejvíc to šlo,” vzpomíná zpěvák Petr Fiala.

Formace Mňága a Žďorp za 33 let existence odehrála přes 3 000 koncertů, přesto po akustice sáhla až teď. „Nabízelo se to už dlouho, ale nebýt korony, asi bychom se do toho vůbec nepustili,” přiznává frontman kapely, která během jara odehrála sérii jedenácti online koncertů a každý byl jiný. Vedle unplugged vystoupení zaznamenal největší ohlas koncert na střeše valašskomeziříčského hotelu Apollo, který vidělo 130 tisíc lidí.

Na akustickou premiéru se skupina připravovala nejvíc ze všech online koncertů a jak Petr Fiala vzpomíná, byly to nervy. „Všichni jsme byli tak trochu pos*aní. Přeci jen to bylo poprvé. Třicet let ti za zádama mlátí bubeník a zleva zprava řvou kytary, ale najednou je klídek a všechno je slyšet. Nemusel jsem furt jen řvát a tlačit na pilu, ty písničky jsem si prožil o dost víc osobně. Hospoda Přístav je hned vedle autobusáku, u něhož jsem jako desetiletej kluk bydlel. Hlavou mi letěla hromada věcí a jednou z nich bylo, že jsem fakt rád, že jsem prožil život vyprávěním příběhů do mikrofonu s touhle kapelou.”

„Přístav Unplugged” obsahuje 21 songů a nabízí průřez historií skupiny. Najdete tady kromě největších hitů i méně známé písně, které v akustické podobě překvapily.

I tentokrát pomohli album vydat fanoušci pomocí crowdfundingu. To je model, jež zafungoval už u studiových desek „Made in China”, „Třínohý pes” a „Třecí plochy”. Nakonec příznivci poslali 881 107 Kč, což je kapelní crowdfundingový rekord.

„Přístav Unplugged” vyjde jako rozkládací vinylové dvojalbum, na CD, magnetofonové kazetě a na flešce, která nabídne videozáznam akustického koncertu a jako bonus speciální vystoupení z Velkého sálu pražské Lucerny z roku 2012, kde spolu s řadou hostů oslavila formace 25. narozeniny. Kapela nahrávku pokřtí 21. listopadu v rámci online streamu, kde rovnou celou desku přehraje.