Jdi na obsah Jdi na menu

Tomáš Klus reaguje novinkou na současný stav společnosti

16. 7. 2019

tomas-klus.jpgTomáš Klus (foto: Angelika Špicarová)

Současné společenské dění inspirovalo písničkáře Tomáše Kluse k napsání nové skladby „Chátrám”, kterou představil rovnou i s videoklipem. Text písně vypráví o pomyslném domě, jehož obyvatelé spolu stále častěji zapomínají mluvit a který chátrá.

Klip natočil režisér Marek Štifter v prostředí historické budovy karlínské Invalidovny a u hory Říp. Song je nahrán v tempu 89 úderů za minutu (BPM), symbolicky k roku 1989 a letošnímu 30. výročí sametové revoluce.

„Skladba Chátrám vznikla pod dojmem z demonstrací, jichž jsem se účastnil a ze kterých mám dobrý pocit především z toho důvodu, jací lidé se na nich potkávají. Sousedské vztahy v tom našem Domě nejsou tak zlé, jak se může zdát na internetu a v internetových diskusích. Spousta lidí je ohleduplných a zajímá se o dění na domovních schůzích, které jsou teď svolávány masově. Když jsem z jedné takové dorazil do našeho domova, tak jsem si sednul ve zkušebně a píseň napsal. Myslím si, že je opravdu potřeba, abychom se o náš Dům začali starat nejenom tím, že budeme opravovat opadané omítky, ale především bychom si měli ujasnit, jak má Dům vypadat a co má lidem, co okolo něj chodí, říct. A otevřít dialog ve všech jeho patrech,” uvedl Tomáš Klus, jež se zúčastnil několika demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice a vystoupil i na zřejmě největší demonstraci od roku 1989 na pražské Letné, kterou organizoval spolek Milion chvilek.

Symbolický dům, o němž text Klusova songu hovoří, ztvárnily temná zákoutí a rozlehlé chodby kulturní památky Invalidovna. Za každým rohem se v domě v náznaku odehrává nějaký významný moment z novodobé české historie, například období nacistické nadvlády, komunistické Lidové milice nebo události roku 1989. Na konci videa se Tomáš Klus i se členy své kapely objeví pod horou Říp. „Žijeme v nejkrásnější zemi na téhle planetě, proto je škoda, abychom se nechali otrávit politikou a médii. To jsme chtěli ukázat i prostřednictvím klipu, že jsme šťastný národ a že zastávka našich předků na Řípu stála za to,” podotkl Marek Štifter.

Text - zdroj: ceskenoviny.cz/